جمعه 14 اردیبهشت 1403

پرسشهای متداول  •  جستجو  •  لیست اعضا  •  گروههای کاربران   •  مدیران سایت  •  مشخصات فردی  •  درجات  •  پیامهای خصوصی

فهرست انجمن‌ها » مباحث متفرقه » نظری اجمالی بر موسیقی نسل جدید ایرونی

ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک
 نظری اجمالی بر موسیقی نسل جدید ایرونی « مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی » 
نویسنده پیام
فـــرزانـه
پستتاریخ: شنبه 14 اردیبهشت 1387 - 18:54    عنوان: نظری اجمالی بر موسیقی نسل جدید ای پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

عضو شده در: 22 خرداد 1386

blank.gif

امتياز: 645

با سلام به همگی ...
خیلی وقته که یک سوالی تو ذهنم هست و فکر میکنم اینجا، بهترین مکان برای طرح کردنشه. چون خیلی دوست دارم نظر دیگران رو هم راجع بهش بدونم ...
سوالم اینه که واقعا موسیقی ایرانی داره به کدوم سمت میره ؟
البته این نظر منه که تعداد کارهای مبتذل و پوچی که مثل نقل و نبات و به سرعت داره ساخته و وارد بازار میشه ، روز به روز داره افزایش پیدا میکنه. هیچ سازمان یا گروهی هم نیست که به این کار نظارت داشته باشه. هر کی از خونه قهر میکنه میاد و خواننده میشه. من یکی که واقعا با شنیدن بعضی کارها مات و مبهوت میمونم. موسیقی ایرانی مخصوصا خارج از ایران هم دیگه چیزی برای گفتن نداره. من هنوز آهنگهای دهه هفتاد رو به آهنگهای امروزی ترجیح میدم. کارهای قدیمی گوگوش رو وقتی با کارهای الانش مقایسه میکنم میبنم چقدر به جای پیشرفت، پسرفت کرده. آهنگهای شماعی زاده ، ترانه های شهریار قنبری و همه و همه. این از اساتید قدیمی و این هم از خواننده های جدید.
محض رضای خدا یکی به من بگه چه احساسی باید به آدم دست بده وقتی طرف میخونه:

روزی بود عاشق تو بودم
از دست تو خیلی راضی بودم
امّا تو بعد شیطونی کردی
نزدیک من نیا تو

برو برو دلم تو رو تو رو نمی خواد
دیگه دیگه نمی خوام ببینمت
برو برو دلم جای دیگه دیگه هست
دیگه دیگه نمی خوام ببینمت

و جالبتر اینه که این چند بیت مسخره رو ( بیت که چه عرض کنم ، شرمنده ) پنجاه بار تکرار میکنه.
و به عنوان یک موزیسین برجسته که داره موسیقی ایرانی رو به دنیا معرفی میکنه مشهور و معروف میشه. من که تو کار اینا موندم.
نمیدونم شاید دنیا زیرو رو شده و ما بی خبریم.
خلاصه مطلب که می خوام ببینم کسی با من موافق هست یا نه؟
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی [وضعيت كاربر:آفلاین]
تشکرها از این تاپیک
فـــرزانـه از این تاپیک تشکر میکنم 
Hamid
پستتاریخ: یکشنبه 15 اردیبهشت 1387 - 02:54    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 19 شهریور 1384
iran.gif

امتياز: 28580

سلام؛
من به شخصه موسيقي رو اگر هم دوست داشته باشم (تا اونجا که بتونم از گوش دادن به موسيقي اجتناب مي​کنم)، فقط به خاطر آرامشي هست که از اين طريق کسب مي​کنم... با اين حساب، نظر شما رو قبول دارم. اکثر موسيقي​هاي اين دوره و زمانه اثرات مخربي روي اعصاب جوان​ها داره که باور کردني نيست!!
خيلي از کساني که به خصوص موسيقي​اي رو گوش مي​کنن که خواننده اون، زن هست، نشانه​هاي عصبي بودن به خوبي در اون​ها نمايان هست! من ده​ها رفيق داشتم که با کمي شوخي کارشناسي شده، مي​شد خيلي راحت ديوانه​شون کني! و دليلش هم چيزي نيست به جز خراب کردن اعصابشون با موسيقي​هاي تند و پوچ!
بارها ديدم که دوستان هم​دانشگاهي، وقتي پشت ماشين مي​شينن موسيقي​هاي به شدت تند گوش مي​کنن. و جالبه که اصلا قوانين طبيعت رو در نظر نمي​گيرن که به اين نتيجه برسن که چقدر اين موسيقي مي​تونه در سرعت​هاي پايين اثر منفي بذاره!
در نظر بگيريد يکي پشت ترافيک يا در ترافيک آهسته يک خيابون، يک موسيقي تند گوش کنه. طبيعي هست که اثر اون موسيقي بايد در بدن انسان ظاهر بشه.
چون همونطور که مي​دونيد همه اصوات يک موجي در بدن انسان ايجاد مي​کنند که بدن انسان خودش رو با اون امواج بايد تطبيق بده وگرنه اعصاب انسان خرد مي​شه.
به همين دليل هست که يک قاري قرآن، وقتي قرآن مي​خونه، ناخود آگاه جلو و عقب مي​ره. اين به خاطر موجي هست که صوت قرآن روي اون ايجاد مي​کنه يا برخي اصوات باعث مي​شن که بدن انسان به سمت چپ و راست حرکت کنه.
حتماً ديديد که با تند کردن يک آهنگ در ورزش​ها، حرکت افراد هم تندتر مي​شه.
حالا فرض کنيد يک آهنگ تند در حال پخش شدن هست و بدن شما بايد خودش رو با اون تطبيق بده. اما شما پشت يک ترافيک هستيد! Sad مجبور خواهيد بود مثلا پاهاي خودتون رو تکون بديد يا اکثراً اين موج باعث مي​شه که خيلي​ها چراغ قرمز رو رد کنن Sad يا با سرعت غيرمجاز حرکت کنند.

بگذريم، بحث در مورد موسيقي به نظر من اونقدر گسترده​ست که مي​شه يه رساله درباره​ش نوشت!
به هر حال، من موسيقي رو فقط و فقط براي ايجاد آرامش در ذهن مي​خوام و طبيعي هست که موسيقي​هاي امروزي که توسط انسان​هايي ناآرام نوشته شده​اند، اثر آرامش​بخش نخواهند داشت.
اما موسيقي​هاي سنتي که اساتيد ما نوشتن که خودشون گاهي اوقات مظهر آرامش و راحت روان هستند، با اشعار موزوني که اون​ها هم طبق آنچه علم ثابت کرده، اثرات روحي بسيار مناسبي دارند، به نظر من براي من مناسب​تره.

و اما من همونطور که گفتم، تقريباً موسيقي گوش کردنم به صفر نزديک شده، اما تا دو سه سال پيش، از خوانندگان خارجي، به خاطر زبان انگليسي روان و آموزشي، آلبوم​هاي Chris De Birg رو گوش مي​کردم علاوه بر اون، از خواننده​هاي خوب ايراني مثل شجريان، افتخاري، به خصوص حسام​الدين سراج، اصفهاني (برخي آلبوم​هاش) و چند نفر ديگه چيزهايي گوش مي​کردم، اما اين روزها تقريباً، فقط و فقط کليپ​هاي آرام «سامي يوسف» رو گوش مي​کنم.
هرگز حاضر نيستم صداي سامي يوسف در کليپ «اسماء ​الله» رو با چيز ديگه​اي مقايسه کنم! (قبلاً در مورد اين کليپ، اينجا صحبت کردم...)

بگذريم، بذاريد ببينيم بقيه چي گوش مي​کنن Smiling Winking
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
فـــرزانـه
پستتاریخ: یکشنبه 15 اردیبهشت 1387 - 08:38    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

blank.gif

دقیفقا با شما موافقم... یک موسیقی درست، موسیقی هست که با روح و روان آدم همخوانی و هارمونی داشته باشه. یعنی موافق ندای درون باشه تا به آدم آرامش بده. بارها شده که با شنیدن بعضی آوازها بی اراده اشکم جاری شده و قلبم آروم شده. نمونه اش کارهای آقای اصفهانی که البته تلفیق زیبا و هارمونیکی از موسیقی اصیل و پاپ هست. این جور نداها ، مخصوصا موسیقی اصیل ایرانی انسان رو تا عالم ملکوت بالا میبره. کاش طوری میشد که این نوع موسیقی جای خودش رو بین جوون ها پیدا میکرد.
بازگشت به بالای صفحه
saveh_mohammad
پستتاریخ: جمعه 20 اردیبهشت 1387 - 18:24    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

عضو شده در: 4 اردیبهشت 1387

امتياز: 135

Sick

این مطلب آخرین بار توسط saveh_mohammad در چهار‌شنبه 25 اردیبهشت 1387 - 19:44 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.
بازگشت به بالای صفحه
farhadbeyza
پستتاریخ: جمعه 20 اردیبهشت 1387 - 23:55    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

عضو شده در: 13 خرداد 1386

امتياز: 75

bayad begam ma omadim rah raftan kabk ra yad begirim maleh khodemon ra az yad bordim
farhad az alman
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
فـــرزانـه
پستتاریخ: شنبه 21 اردیبهشت 1387 - 20:35    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

blank.gif

آقای saveh_mohammad از لحن بسیار منطقی و مودبانتون معلومه که شما بسیار دنیا دیده و فرد مطلعی هستید. جهت اطلاع شما که فرمودید در محیط بسته و با افکار قدیمی زندگی می کنم باید عرض کنم بنده به بسیاری از کشورها سفر کردم و موسیقی تمام ملت ها و فرهنگها رو مطالعه کردم. هیچ ملت و مملکتی به اندازه ما هویت و فرهنگش رو نباخته و راه تقلید از موسیقی ممالک دیگر رو پیش نگرفته. همون آهنگی رو که شما ادعا می فرمایید با اولین پخشش موسیقی ایران رو لرزوند به نظر من ارواح بزرگان موسیقی ما رو در قبرهاشون لرزوند. اون آهنگ هیچ نشان یا اثری از فرهنگ و مملکت ما نداشته و اصولا ربطی هم به موسیقی ایرانی نداشته و نداره. چرا ما اینقدر ذلیل شدیم که دیگران و فرهنگشون رو برتر و بالاتر از خودمون میدونیم که مسایلی مثل پخش شدن این آهنگ از شبکه های تلویزیونی اونها مثل MTV برامون افتخاره و مهر تاییدی میزنه بر روی درستی و صحت اون کار . خیلی چیزهای دیگه ممکنه از شبکه های اون ها پخش بشه. آیا همشون درست هستن؟ آیا فکر نمیکنید که دلیل پخش شدن این آهنگ از اون شبکه اینه که اصولا سبک ساختنش کاملا با سبک غربی تطابق داره و به مذاق اون ها خوش اومده؟ صحبت من صرفا این آهنگ نیست بلکه این فقط مثالی بود از اینکه ما چطوری همه گذشته و اصالت و زیبایی فرهنگ و موسیقی خودمون رو داریم کم کم به دست فراموشی می سپاریم و مرغ همسایرو غاز میبینیم و می خواهیم روز به روز همه چیزمون رو شبیه اون ها کنیم. اینکه چطوری معیارها داره عوض میشه و دیگه واقعا نمیشه از برخی جوون ها انتظار داشت که فرق خوب رو از بد ، خالص رو از ناخالص و درست رو از نادرست تشخیص بدن و این یعنی خطر. برای تطبیق دادن موسیقی ایرانی با خواسته های نسل جوان راههای بسیار بهتری هم وجود داره.
بازگشت به بالای صفحه
saveh_mohammad
پستتاریخ: دوشنبه 23 اردیبهشت 1387 - 20:50    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

عضو شده در: 4 اردیبهشت 1387

امتياز: 135

[ Sick

این مطلب آخرین بار توسط saveh_mohammad در چهار‌شنبه 25 اردیبهشت 1387 - 19:44 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.
بازگشت به بالای صفحه
فـــرزانـه
پستتاریخ: سه‌شنبه 24 اردیبهشت 1387 - 03:42    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

blank.gif

با سلام مجدد
مطلبی که من طرح کردم بسیار کلی بود و دوست نداشتم که به یک جدال لفظی کاملا دو نفره تبدیل بشه که متاسفانه شد. من این موضوع رو مطرح نکردم که یک شبه افکار و عقاید دوستان مخالف رو عوض کنم. چون اصولا غیر ممکنه. بیان این موضوع صرفا به این خاطر بوده که دوستانی که این مطلب رو میخونن کمی بهش فکر کنن و ببینن موضع خودشون در این مورد چیه. البته که هر شخصی حق داره نظر خودش رو اینجا با بقیه در میون بذاره به شرطی که متوسل به توهین به دیگران نشه . اینجا میدون جنگ نیست که با نهایت همت و دقت بکوشیم که دیگران رو به شکست بدیم... این برای من کار بسیار ساده ای که جواب همه مسایلی رو که این دوستمون با احترام یا بی احترام مطرح می کنن رو بدم ولی این کار رو هیچ وقت نمیکنم چون مشکلات دنیای موسیقی ما با این کارها حل نمیشه. به هر حال دوست ندارم بیش از این درگیر این مسایل حاشیه ای و وقت گیر بشم. چون واقعا این یکی به دو ها بیهوده اس.
خدمت دوستمون هم عرض میکنم ، بله تو دوره ای که ما داریم زندگی می کنیم دونستن نت و موسیقی و این حرفها جزو دانسته های معمولی افراده و چیز بسیار عجیب و دور از ذهنی نیست. بسیار از سوالتون تعجب کردم.اینجا جای مطرح کردن دامنه علوم و فنون شخصی و خصوصی افراد نیست و گرنه عرض میکردم که در زمینه موسیقی چی میدونم و حرفهام رو فقط از سر دلتنگی یا بیکاری نزدم.
از نظر من هم تحول و سنت شکنی قشنگه. با این موضوع موافقم. ولی سنت شکنی داریم تا سنت شکنی!
امیدوارم روزی برسه که اون مشکلاتی که دوستمون گفتن در ایران برای هنرمندان هست دیگه نباشه و دیگه هنرمندای ما مجبور نباشن دور از وطن برای ایران و ایرانی بخونن.
بازگشت به بالای صفحه
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک صفحه 1 از 1

فهرست انجمن‌ها » مباحث متفرقه » نظری اجمالی بر موسیقی نسل جدید ایرونی
پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

Home | Forums | Contents | Gallery | Search | Site Map | About Us | Contact Us
------------------------------------------------------------------------

Copyright 2005-2009. All rights reserved.
© by Aftabgardan Cultural Center : Aftab.cc