جمعه 14 اردیبهشت 1403

پرسشهای متداول  •  جستجو  •  لیست اعضا  •  گروههای کاربران   •  مدیران سایت  •  مشخصات فردی  •  درجات  •  پیامهای خصوصی

فهرست انجمن‌ها » بحث‌هاي عمومي » موضوع دوم بحث آزاد همگانی: مُد و...

ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک
 موضوع دوم بحث آزاد همگانی: مُد و... « مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی » 
نویسنده پیام
ronak
پستتاریخ: چهار‌شنبه 1 تیر 1390 - 17:42    عنوان: موضوع دوم بحث آزاد همگانی: مُد و... پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

عضو شده در: 11 اردیبهشت 1390

blank.gif

امتياز: 1610

سلام به شما دوست عزیز؛
معنای لغوی "مد": سلیقه. طرز و روش مورد پسند عصر حاضر. روش رایج در دوره حاضر.
مد و نوجوانی

بهار یک دنیا خرّمی، سرسبزی و نشاط با خود می آورد، دوره نوجوانی نیز مظهر شادابی و بهجت خاطر و سرزندگی است، چنانچه این شور و نشاط در خدمت هدف ها و آرمان های ارزنده ای قرار گیرد، نتایج ارزشمند از آن به ثمر می رسد زیرا نسبت بهار به سایر فصول همچون سرمایه گذاری برای برداشت محصول است چنانچه در بهار باران کافی ببارد، امکان برداشت محصول بیشتری است (سالی که نکوست از بهارش پیداست). از سوی دیگر تنوع و گوناگونی رنگ ها و جلوه های طبیعت در بهار بیش از هر فصل دیگر سال است و همین امر به بهار، زیبایی و جذابیت خاصی می بخشد. در نوجوانی تنوّع سلیقه ها ، علایق و گرایش ها به چشم می خورد و همین امر دلالت بر این دارد که نوجوانان از یکنواختی گریزانند و در پی تنوّع زندگی هستند تنوّعی که بتواند با حفظ سلامت اخلاقی و تدبیر زندگی، آن را بوجود آورند.
نوجوانان برای حفظ بهار زندگی خود می توانند اقداماتی انجام دهند از جمله:
درک واقعیت، اولین اقدامی است که برای حفظ بهار زندگی باید انجام داد. زمانی که انسان واقعیت را درک نمود، قدرت تطبیق بیشتری با آن ها می یابد. واقعیات زندگی در یک عبارت "شامل داشته ها(امکانات) و خواسته ها(تمایلات) و انطباق خردمندانه آن ها با یکدیگر است".
شناخت هویت فردی و شخصی گام دیگری برای حفظ ارزش های نوجوانی است. نوجوانانی که می دانند در چه موقعیتی از زمان، جامعه و عمر خود واقع شده اند تدبیر مناسب تری برای زندگی دارند.
شناخت هویت ملی، فرهنگی و اسلامی نیز مکمل هویت فردی و شخصی است. در این مقطع نوجوان عارف به فرهنگ، مکتب و ملت خویش است و به مبانی فرهنگ اسلامی خویش معرفت قابل قبولی پیدا کرده است. چنین معرفتی که مولّد درک فرهنگ خودی است راه را بر هر عامل نفوذ ِ بیگانه و فرهنگ مهاجم می بندد و مصونیت پذیری از آسیب های فرهنگی و اجتماعی به وجود می آورد، البته نوجوانان خود، برای فهم بهتر جامعه نسبت به هویت آنان می توانند پیش قدم شوند و بخشی از رسالت حفظ بهار زندگی را به صورت خودجوش و آگاهانه تقبّل نمایند.

اما این دوره معمولاً برای نوجوانان یک دوره آسیب زا است. در این سخن به ذکر دو ویژگی مهم نوجوان که تأثیر بسزایی دارد می پردازیم:
1_ محدودیت تجربیات زندگی
مرحله بلوغ که بخشی از سال های پایان کودکی و محدوده ای از دوران نوجوانی را در بر می گیرد، از لحاظ دارا بودن دانش غیر مکفی برای زندگی، از سال های بعد متمایز می شود. توان بی پایان نوجوان، آرزوها و آرمان های دور و دراز چندان تناسبی با معرفت و شناخت زندگی ندارد و لذا وی در مواجهه با موقعیت های پیچیده و شرایط غیر منتظره، خود را ناتوان و سرگردان می یابد و همین امر بعضاً به انتخاب های شتابزده و نسنجیده منجر می شود.
واقعیت این است که میان آموزش های تخصصی که به خانواده ها و نوجوانان ارائه می شود و دانش های عمومی زندگی آنان هیچ تناسبی وجود ندارد و لذا آنان در حالی گام به جامعه می نهند که تحلیل صحیحی از مسائل زندگی ندارند و همین امر، آن ها را در قبال مسائل و پدیده های اجتماعی، آسیب پذیر می سازد.
2_گروه گرایی فعال
از ویژگی این دوره تمایل زیاد به حضور در گروه همسالان و تعلق به آنان است. غالباً نوجوانان میزان اعتماد به نفس خود را با پذیرش و مقبولیت گروه می سنجند و هر قدر بیشتر از سوی گروه پذیرفته شوند، حرمت نفس بیشتری در خود می یابند. اهمیت این امر برای نوجوانان به حدی است که بعضاً فارغ و مستقل از ارزش های اخلاقی، جذب گروه همسال می شوند و دقیقاً خطر اصلی در همین جاست. به این معنی که نوجوان به قیمت زیر پا نهادن ارزش های اخلاقی به عضویت در گروه وارد می شود. علاوه براین گرایش نوجوان به جذب در گروه های سنی بالاتر، زمینه آسیب بیشتری را فراهم می کند و احتمال اینکه از سوی افراد مسن تر، مورد سوء استفاده قرار گیرد بیشتر خواهد بود.
موفق باشید Smiling
منتظر نظرات سازنده شما دوست عزیز هستیم.
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email [وضعيت كاربر:آفلاین]
تشکرها از این تاپیک
ronak از این تاپیک تشکر میکنم 
soveh
پستتاریخ: پنج‌شنبه 2 تیر 1390 - 00:07    عنوان: پاسخ به «موضوع دوم بحث آزاد همگانی: مُد و...» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

عضو شده در: 2 فروردین 1389
blank.gif

امتياز: 87705

ronak, Applause
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در Yahoo Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
neda_y
پستتاریخ: پنج‌شنبه 2 تیر 1390 - 06:41    عنوان: پاسخ به «موضوع دوم بحث آزاد همگانی: مُد و...» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

عضو شده در: 15 اسفند 1387
iran.gif

امتياز: 8705

ممنون روناك جان از موضوع و مطالبي كه گذاشتي

ديديد ميري تو مغازه واسه خريد فروشنده ميگه اين جنس رو خيليا از ما خريدن من كه همون موقع ميذارمش كنار چون اصلا دوست ندارم چيزي كه همه دارن منم داشته باشم Smiling
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی نام شناسایی در AIM شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
soveh
پستتاریخ: دوشنبه 13 تیر 1390 - 22:55    عنوان: پاسخ به «موضوع دوم بحث آزاد همگانی: مُد و...» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

ronak, جان منتظر بقیه مطلبت هستیم. اگه لطف کنی ادامه بدی فکر کنم موضوع خوبی بشه
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در Yahoo Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
SibeSorkh
پستتاریخ: سه‌شنبه 14 تیر 1390 - 10:22    عنوان: پاسخ به «موضوع دوم بحث آزاد همگانی: مُد و...» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

کاربر دائمی
کاربر دائمی

عضو شده در: 24 آبان 1389
iran.gif

امتياز: 32905

مد بلای خانه مان سوز Very Happy
الان چند هفته ای میشه تلویزیون روی این موضوع زوم کرده و بحث هایی جالبی ارائه میکنه که یکش اینه که ما داریم مدرنیته رو با حجاب اسلامی تلفیق میکنیم
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
ronak
پستتاریخ: سه‌شنبه 14 تیر 1390 - 21:08    عنوان: پاسخ به «موضوع دوم بحث آزاد همگانی: مُد و...» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

blank.gif

soveh,عزیز یک مسافرت بی مقدمه برام پیش اومده برگردم حتماً در موردش صحبت می کنم .
چرا کسی در مورد این موضوع صحبت نکرد. من که نظر خواهی کردم!
موفق باشید Smiling
بازگشت به بالای صفحه
soveh
پستتاریخ: سه‌شنبه 14 تیر 1390 - 22:11    عنوان: Re: پاسخ به «موضوع دوم بحث آزاد همگانی: مُد و...» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

ronak نوشته است:
soveh,عزیز یک مسافرت بی مقدمه برام پیش اومده برگردم حتماً در موردش صحبت می کنم .
چرا کسی در مورد این موضوع صحبت نکرد. من که نظر خواهی کردم!
موفق باشید Smiling

انشالله که سفر خوش بگذره و سالم برگردی

فکر می کنم بقیه بچه ها هم مثل من منتظر بودند تا مقدمه در مورد این موضوع کامل بشه.
اینکه واقعا مد چیه و فرق اون چیزی که در ایران بهش مد گفته میشه و در دیگر کشورها چیه؟ و .....

اگر احساس می کنی که مطلبت کامله میتونیم شروع کنیم
بازگشت به بالای صفحه
ronak
پستتاریخ: یکشنبه 19 تیر 1390 - 19:16    عنوان: پاسخ به «موضوع دوم بحث آزاد همگانی: مُد و...» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

blank.gif

سلام دوستان؛
ممنون soveh, عزیز و ان شاء الله همه مسافرها سالم برگردن.
خیلی خوبه اگر در این مورد مطلب بنویسید .
بسم الله
موفق باشید Smiling
بازگشت به بالای صفحه
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک صفحه 1 از 1

فهرست انجمن‌ها » بحث‌هاي عمومي » موضوع دوم بحث آزاد همگانی: مُد و...
پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

Home | Forums | Contents | Gallery | Search | Site Map | About Us | Contact Us
------------------------------------------------------------------------

Copyright 2005-2009. All rights reserved.
© by Aftabgardan Cultural Center : Aftab.cc