جمعه 10 فروردین 1403

پرسشهای متداول  •  جستجو  •  لیست اعضا  •  گروههای کاربران   •  مدیران سایت  •  مشخصات فردی  •  درجات  •  پیامهای خصوصی

فهرست انجمن‌ها » آشنايي با ساوه و روستاهای آن » شیرینی های مخصوص ساوه

ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک رفتن به صفحه قبلی  1, 2, 3, 4  بعدی
 شیرینی های مخصوص ساوه « مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی » 
نویسنده پیام
soveh
پستتاریخ: سه‌شنبه 16 اسفند 1390 - 18:59    عنوان: پاسخ به «شیرینی های مخصوص ساوه» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

عضو شده در: 2 فروردین 1389
blank.gif

امتياز: 87705

سپاس فراوان nagmeh, جان. خیلی لطف کردید.

امیدوارم بتونم لطف شمارا جبران کنم.

thanks flower flower flower

این مطلب آخرین بار توسط soveh در سه‌شنبه 16 اسفند 1390 - 19:40 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در Yahoo Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
atena
پستتاریخ: سه‌شنبه 16 اسفند 1390 - 19:16    عنوان: پاسخ به «شیرینی های مخصوص ساوه» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

عضو شده در: 26 مهر 1389

iran.gif

امتياز: 33700

دوستان اشکالی نداره دستور پخت این شیرینی ها در مجموعه مقالات اداب و رسوم ساوه که قراره در سانا تهیه بشه آورده بشه
البته میدونم میگید نه اشکالی نداره
ممنون از همه
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی [وضعيت كاربر:آفلاین]
rezvaneh
پستتاریخ: سه‌شنبه 16 اسفند 1390 - 19:18    عنوان: پاسخ به «شیرینی های مخصوص ساوه» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

عضو شده در: 16 تیر 1390
blank.gif

امتياز: 33520

نه اشکالی نداره....حلال..حلال Very Happy
بازگشت به بالای صفحه
soveh
پستتاریخ: سه‌شنبه 16 اسفند 1390 - 19:32    عنوان: Re: پاسخ به «شیرینی های مخصوص ساوه» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

atena نوشته است:
دوستان اشکالی نداره دستور پخت این شیرینی ها در مجموعه مقالات اداب و رسوم ساوه که قراره در سانا تهیه بشه آورده بشه
البته میدونم میگید نه اشکالی نداره
ممنون از همه

خب ...Very Happy
خوب جایی گیرتون آوردم آتنا خانم
اگه میخواید که ما از ته دل راضی باشیم( که از همون قبل بودیمVery Happy ) لطف کنید و یه سری عکس از غذاهای ساوجی و شیرینی های ساوجی برامون تهیه کنید.

وحشتناک... نیازمند عکس غذا و شیرینی هستم.

مخصوصا این روزا همه مشغول تهیه شیرینی و ..... هستن.

قبوله؟
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در Yahoo Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
soveh
پستتاریخ: سه‌شنبه 16 اسفند 1390 - 20:49    عنوان: باسلوق ساوه ای پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

باسلوق ساوه ای و سجوق

بالاخره تونستم روش درست کردن باسلوق ساوه ای را با مشقت فراوون پیدا کنم.Very Happy

و با سپاس فراوان از nagmeh, عزیز بخاطر عکس های زیباشون و لطف فراوانشون

مواد لازم:

برای باسلوق:

شیره انگور : 1 پیمانه

آب: 1 پیمانه

آرد : یک سوم پیمانه

گردو به تعداد لازم( به هرشکلی که دوست دارید... درسته یا نصفه یا یک چهارم)

نخ: چند متر...

برای شیرینی سجوق

مواد باقی مانده و غیر قابل مصرف شیرینی باسلوق ( در واقع همه ی مواد به استثنای گردو) به اضافه توت خشک چرخ شده

روش تهیه باسلوق ساوه ای( خوشمزه ترین باسلوق دنیاVery Happy )

بهتره برای این شیرینی از شیره انگور استفاده کنید چراکه شیره انگور طبع سردتری نسبت به شیره توت داره و هم اینکه روشن تر و شفاف تره و خوشگل تر Winking

باسلوق اصیل ساوه ای به 2 شکل تهیه میشه که شاید بسیاری از شماها هر 2 مدل را ندیده باشید

1- رشته ای

2- سر کلاغی

باسلوق رشته ای:

ابتدا یک نخ نسبتا کلفت ( ضخامت اون 3 برابر نخ قرقره مخصوص خیاطی باشه) و محکم بردارید و با کمک سوزن از میان گردوها رد کنید ( یادتون نره که انتهای نخ را گره کنید Winking ) سعی کنید که گردوهای یک شکل و اندازه انتخاب کنید و جهتی که برای گردوها در زمان نخ کردن انتخاب می کنید همه در یک سمت باشه ( مثلا قسمت نا صاف گردوها همه به یک سمت( گردو نصفه را تصور کنید)). گردوهای نخ شده را کنار بگذارید ( اندازه هر نختون میتونه بین 30 تا 60 سانتی متر باشه )

شیره و آب را مخلوط کنید و بخوبی با قاشق این دو را قاطی کنید تا یکدست بشه( اگه همزن دارید از همزن استفاده کنید) سپس شروع کنید به اضافه کردن آرد...این کار را یواش یواش انجام بدید تا آردها داخل ظرفتون گولّه گولّه (اینجاش ساوه ای بود Very Happy ) نشه و مخلوط یک دستی بدست بیاد...یعنی همزمان که دارید با همزن مخلوط را هم میزنید ،آرد را هم به اون اضافه کنید. Eshve

حالا مخلوط را روی گاز بذارید...شعله گاز ابتدا باید زیاد باشه و در همین حال مایعتون را هم بزنید تا ته نگیره و هم چنان یکدست بمونه. چراکه آرد سریعاً ته میگیره. به محض اینکه در مخلوط شما اولین حباب ظاهر شد ( استارت بُلُق بُلُق زدن Very Happy ) شعله گاز را کم کنید ( خانمه گفت Confused )
تقریبا 15 دقیقه یا 20 دقیقه باید روی گاز هم بزنید تا مایع خودش را بگیره و به شکل ماستی دربیاد که هم زدید نه خیلی شل و نه خیلی سفت...در واقع بشکلی که جای قاشق روی اون بمونه.امیدوارم متوجه شدید Very Happy اگه درست کردم از این مراحل عکس میگیرم حتماً.

حالا که مایعتون آماده شده گردوهای نخ شده ( گردوها باید فشرده باشند در حد mp3 ) را داخل مایع فرو ببرید بشکلی که مایع بخوبی روی گردوها را بپوشونه.

اگه احساس می کنید که مایعتون شُل هستش و خوب روی گردوها رو نمیگیره ( ضخامت مایع روی گردوها کمه) میتونید 5-6 تا نخ را که در مایع فرو بردید برگردید و دوباره از اولی شروع کنید و اون را داخل مایع ببرید تا سطح مایع روی گردوها ضخیم تر بشه( 2لایه یا 3 لایه کنید).
در انجام این کارها باید حتما کمک داشته باشید و سریعاً انجام بدید.

حالا 2 طرف نخ گردوهارو به یک جایی ببندید ( مثلا از بند رختهای فلزی میتونید استفاده کنید. یه طرف نخ را به میله اولی و طرف دیگر را به میله آخری ببندید).
و بگذارید باسلوق ها 5-6 روز بمانند تا خشک بشن. حالا باسلوق های خوشگل شما آماده هستن love struck
برای اینکه باسلق های شما دیرتر خشک بشن و بهتر بمونن میتونید به اونها مقدار جزئی آرد گندم بزنید. بهتره که باسلوق هاتون را درجای خنک مثل یخچال نگهدارید .....نوش جونتون Winking

طرز تهیه سجوق

مطمئناً مقداری از مخلوط شیره و آرد شما درون ظرف باقی میمونه و همش برای تهیه باسلق استفاده نمیشه برای اینکه این مخلوطتون هدر نره، روستایی ها شیرینی اختراع کردند به نام سجوق. در واقع به این مخلوط توت خشک چرخ شده اضافه می کنند و اون را خوب هم میزنن و داخل سینی روی نایلون پهن میکنن ( به ضخامت روح افزا...تقریبا 8 میلی متر( با کولیس اندازه گرفتم Very Happy )) و یکی دو روز که گذشت و تا حدودی خشک شد اون را بر میگردونن تا اون طرف سجوق خشک بشه. پس از اینکه نسبتا حالت خشک گرفت اون را به شکل لوزی برش میدن ( مثل بریدن روح افزا)

موفق و شاد باشید
بازگشت به بالای صفحه
Aliabadi
پستتاریخ: چهار‌شنبه 17 اسفند 1390 - 00:12    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

عضو شده در: 30 بهمن 1388

blank.gif

امتياز: 60455

با سلام به همه دوستان عزيز و نازنين

از دوست عزيز رضوانه بابت شيريني قشنگ روح افزا تشكر مي كنم. واقعا عاليه.ApplauseApplauseApplause

سوه جان دست شما واقعا دردنكنه . زحماتاتون و مشقاتي كه كشيديد واقعا ارزش اش رو داشت و از اين به بعد خونه همه بچه ها دم دم عيد پر از باسلوق و سجوق ميشه كه حتي بتونن تو بسته هاي كوچك و قشنگي بسته و به دوست و فاميل هاشون بعنوان عيدي هديه بدهند. من از حالا مشغول بكار شدم از اين شيريني هاي محلي ساوه فقط به دوستانم عيدي بدم.ApplauseApplauseApplause

از نغمه جان هم بابت عكس هاي فوق العاده عالي و قشنگشون ممنون هستم ApplauseApplauseApplause
دوستان عزيز من هم به يكي از دوستان زنگ زدم . ايشون هم نكاتي رو تعريف كردند گفتم بد نيست براتون بنويسم. ايشون برام تعريف مي كرد ........
قديمها از نوعي نخ از جنس پنبه اي بنام فرت كه باهاش تارو پود قالي هاشون باهاش درست ميكردند. اين نخ فرت نخي خيلي محكم وظريف ايي هستش كه براي درست كردن باسلوق استفاده ميكردند. چون هم دوام خوبي داشته و ميتونسته وزن سنگين باسلوق رو بخوبي تحمل كنه و هم اينكه براي نگهداري و اويزان كردن باسلوق ها روي بند كاملا مناسب بوده. اين نخ فكر كنم تو بازار ساوه باشه . البته قبل از استفاده بايد يك دور تو اب جوش جوشاند . بعدش جايي رو بند پهن كرد تا كاملا خوب خشك بشه. تا از نظر بهداشتي مشكلي نباشه آردي هم كه استفاده ميكنند ارد درست حسابي گندم هست. ايشون حق داره يك بار باسلوق با ارد سفيد خوردم اصلا به خوبي ارد گندم نبود و كيفيت اش خيلي پائين بود. دوستم گفت با هسته زردالو شيرين باسلوق ظريف تر ي هم درست ميكنند. ولي چيدنش و ساختنش حوصله زياد ميبره.Smiling

حالا كه دم عيد هستش يكي ديگه از شيريني هاي محلي روستاهاي نوبران اگردگ هستش كه من تو عمرم فقط دو بار خوردم كه برامون يكي از غرق اباد سوغات اورده بود. خيلي خوشمزه بودش اگه كسي نسخه و دستور تهيه اگردگ رو هم ميدونه لطف كنه بگه. اجر و ثواب اون دنيا و اين دنيا باهاشVery Happy

بازگشت به بالای صفحه
soveh
پستتاریخ: چهار‌شنبه 17 اسفند 1390 - 02:09    عنوان: پاسخ به «شیرینی های مخصوص ساوه» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

بسیار ممنونم Aliabadi, جان

نقل قول:
يكي ديگه از شيريني هاي محلي روستاهاي نوبران اگردگ هستش

اگردگ چی هست؟ موادّش چیه؟
بازگشت به بالای صفحه
rezvaneh
پستتاریخ: چهار‌شنبه 17 اسفند 1390 - 15:29    عنوان: پاسخ به «شیرینی های مخصوص ساوه» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

عضو شده در: 16 تیر 1390
blank.gif

امتياز: 33520

[align=center]این هم نووووووووون قندی....فقط شرمنده ما پودر قند نداشتیم بریزیم روش...خودتون زحمتش رو بکشین

بازگشت به بالای صفحه
soveh
پستتاریخ: چهار‌شنبه 17 اسفند 1390 - 16:39    عنوان: پاسخ به «شیرینی های مخصوص ساوه» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

خوب پف کردن هااااا Eshve

بنظر که خیلی خوشمزه میان Applause Applause Applause
خیلی ممنون rezvaneh, جان
بازگشت به بالای صفحه
soveh
پستتاریخ: چهار‌شنبه 17 اسفند 1390 - 16:42    عنوان: پاسخ به «شیرینی های مخصوص ساوه» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

راستی روش درست کردن نون قندی و نون ماستی را اگه لطف کنید و بگید خیلی خوب میشه. thanks
بازگشت به بالای صفحه
nagmeh
پستتاریخ: چهار‌شنبه 17 اسفند 1390 - 19:47    عنوان: Re: پاسخ به «شیرینی های مخصوص ساوه» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 3 فروردین 1387
blank.gif

امتياز: 1825

soveh نوشته است:
سپاس فراوان nagmeh, جان. خیلی لطف کردید.

امیدوارم بتونم لطف شمارا جبران کنم.

thanks flower flower flower

خواهش می کنم لطف نیست وظیفه اس Eshve

چه نون قندی های خوکشل و مطمئنا خوشمزه ایApplauseApplause
من دلم خواست ماااااااااااااااااااااامااااااااااااااااانCrying
بازگشت به بالای صفحه
Aliabadi
پستتاریخ: چهار‌شنبه 17 اسفند 1390 - 20:08    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

عضو شده در: 30 بهمن 1388

blank.gif

امتياز: 60455

رضوانه دوست عزيز اين كار نداره. اگه شكر رو تواسياب بريزيد و اونو آسياب كنيد. پودر قندتون اماده ميشه. اصلا نميخواد پول خرج كنيد و پودر قند بخريد. امتحان كنيد. مي بينيد كه همون پودر از اب در مياد. از عكسهاي قشنگ و دست پختتون هم خيلي تشكر مي كنم. دستور ساخت غذايي نون قندي رو هم اگه بذاريد ممنون مي شويم. افرين به شما و شيريني هاي قشنگتون .ApplauseApplauseApplause
بازگشت به بالای صفحه
soveh
پستتاریخ: شنبه 27 اسفند 1390 - 23:33    عنوان: پاسخ به «شیرینی های مخصوص ساوه» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

2-3 روز مونده به عید....

مطمئناً در این روزها بسیاری از شما دوستان به همراه افراد خانوادتون مشغول درست کردن شیرینی های ساوجی هستین.

خوشحال میشم که با عکسهای زیبای شیرینی هاتون، این تاپیک را تزئین کنید و دیگران را بیشتر با شیرینی های خوشمزه ساوه آشنا کنید.

منتظرم
Winking
بازگشت به بالای صفحه
atena
پستتاریخ: یکشنبه 28 اسفند 1390 - 22:49    عنوان: پاسخ به «شیرینی های مخصوص ساوه» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

عضو شده در: 26 مهر 1389

iran.gif

امتياز: 33700

با سلام و تشكرات فراوان خدمت خانم ها و آقايون كه دارن شيرين شيرين شيريني پزي ياد ميدن
من چند تا از اين شيريني ها رو خوردم واقعا خوشمزه هست
آقاي مدير انجمن ها ي عزيز چرا من از ساوه اي هاي محترم وعزيز بايد بخواين البته mary 67 مسئول بخش اداب وسنن ساوجي هست بهش ميسپرم براي سال بعد واستون عكس بگيره
خوبه Very Happy
دستتون درد نكنه
بازگشت به بالای صفحه
soveh
پستتاریخ: دوشنبه 21 فروردین 1391 - 23:44    عنوان: Re: پاسخ به «شیرینی های مخصوص ساوه» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

soveh نوشته است:
2-3 روز مونده به عید....

مطمئناً در این روزها بسیاری از شما دوستان به همراه افراد خانوادتون مشغول درست کردن شیرینی های ساوجی هستین.

خوشحال میشم که با عکسهای زیبای شیرینی هاتون، این تاپیک را تزئین کنید و دیگران را بیشتر با شیرینی های خوشمزه ساوه آشنا کنید.

منتظرم
Winking

خب....................

دست همتون درد نکنه که عکسهای شیرینی های عیدتون را توی تاپیک گذاشتین

خداییش نمیذارید من ت تقاضارو بگم ....نگفته عکس بارونمون میکنیدVery Happy

خلاصه من الان شرمندتونم...یه راه پیشنهاد کنید جبران کنمVery Happy

این روح افزا نیست که روحححححححححححححححححححححح افففففففففففففزززززززاااااااااااااسVery Happy

ماشالله به این همه زعفران و پسته( هعی...چه میکنه پووووولLuighing )

اینم د ِ نوون قندییه سووه ای یاس دیگه....معرف حضور هستنEshve قُربُنِیگِش

خُبه....هِم الوُن میخواید بگید این که شیرینی نییّه
باشههههههههه
بجاش آجیل ساوه اییه....من تو آجیلای شهرای دیگه ندیدم که از این تخم کودویا بیریزن....به به...دلم خواس
Very Happy

بازگشت به بالای صفحه
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک رفتن به صفحه قبلی  1, 2, 3, 4  بعدی صفحه 3 از 4

فهرست انجمن‌ها » آشنايي با ساوه و روستاهای آن » شیرینی های مخصوص ساوه
پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

Home | Forums | Contents | Gallery | Search | Site Map | About Us | Contact Us
------------------------------------------------------------------------

Copyright 2005-2009. All rights reserved.
© by Aftabgardan Cultural Center : Aftab.cc