پنج شنبه 9 فروردین 1403

پرسشهای متداول  •  جستجو  •  لیست اعضا  •  گروههای کاربران   •  مدیران سایت  •  مشخصات فردی  •  درجات  •  پیامهای خصوصی

فهرست انجمن‌ها » فرهنگستان » اعتقادات خاص ساوجی‌ها که ممکن است دلیل علمی داشته باشد

ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک رفتن به صفحه قبلی  1, 2
 اعتقادات خاص ساوجی‌ها که ممکن است دلیل علمی داشته باشد « مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی » 
نویسنده پیام
msalas
پستتاریخ: پنج‌شنبه 5 آذر 1394 - 19:53    عنوان: Re: پاسخ به «اعتقادات خاص ساوجی‌ها که ممکن است دلیل علمی داشته باشد» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 22 آذر 1393
blank.gif

امتياز: 2220

Hamid نوشته است:

بگو «یا محمد! من خواب دیدم، یا علی! تعبیر کن به خیر و خوشی»

چه جالب! من بااین که اصالتا مال ساوه ام اما استثنا این تیکشو نشنیده بودم
البته میشه این رو هم به پای اعتقادات بسیار زیاد ساوجی ها گذاشت! که هر جوریه هر اتفاقی رو ارجاع میدن به ایمه اطهار تا با توکل به خدا شر ازشون دوربشهWinking
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
Hamid
پستتاریخ: یکشنبه 6 دی 1394 - 18:39    عنوان: قد کوتاه و قد بلند پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 19 شهریور 1384
iran.gif

امتياز: 28580

یک اعتقاد جالب و به نظر می‌رسد کاملاً علمی که ساوجی‌ها برای افراد با قد بلند و قد کوتاه دارند این است:
ساوجی‌ها معتقدند افراد با قد بلند، عقل کمتری دارند. می‌گویند: کسی که قدش بلنده، عقلش کف پاشه.
از آن‌طرف، معتقدند: کسی که قدش کوتاهه، نصفش تو زمینه! یعنی بسیار زیرک و باسیاست است.

من شخصاً به این موارد به طور کامل پی برده‌ام! ده‌ها افراد قدبلند و کوتاه را بررسی کرده‌ام و این موارد در موردش صادق بوده.
حالا اینکه قد چه ربطی به عقل دارد، باز باید از نظر علمی بررسی و تحقیق شود.

ساوجی‌ها اعتقاداتی برای افراد با حالات دیگر هم دارند:
ساوجی‌ها معتقدند کسی که پای بزرگی داره، عقلش کمتره.
ساوجی‌ها معتقدند کسی که بینی بزرگی داره، سرمایه‌دار می‌شه.

در مورد خال‌های مختلف هم ساوجی‌ها یک شعر دارند که چون کامل آن یادم نیست، بماند برای بعد... (باید مادر گرام تشریف بیاورند و بخوانند و من بنویسم!)
اگر کسی از دوستان این شعر را دانست ارسال کند... من فقط بخشی که برای خودم هست یادم هست Smiling : هر که دارد خال پا، آن نشانش کربلا!...
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
sima_vafa
پستتاریخ: یکشنبه 6 دی 1394 - 19:05    عنوان: پاسخ به «اعتقادات خاص ساوجی‌ها که ممکن است دلیل علمی داشته باشد» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

عضو شده در: 30 تیر 1392

امتياز: 550

اینو ماهم می‌گیم:
تازه یه ضرب‌المثل ترکی هم براش هست که میگه آدم قد بلند عقلش تو قوزک پاشه
دلیل علمی:
انسان‌های قدبلند خون کمتر و سخت‌تر به مغزشون میرسه (این رو یکی از دوستان برادرم که بسکتبالیست بود تو سفرش به آلمان متوجه شده بود)

یکی از اون موارد رو منم یادمه:
هر که دارد خال دست آن نشان مشهد است...
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی [وضعيت كاربر:آفلاین]
Hamid
پستتاریخ: چهار‌شنبه 23 دی 1394 - 11:54    عنوان: پاسخ به «اعتقادات خاص ساوجی‌ها که ممکن است دلیل علمی داشته باشد» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

یک اعتقاد دیگر همین حالا که مادر گرام دارد گوشه اتاقم را تمیز می‌کند گیرم آمد:
ساوجی‌ها به شدت معتقدند که وجود تار عنکبوت در خانه، فقر می‌آورد.
که جستجو کردم و دیدم ظاهراً مختص ساوجی‌ها نیست و یک زمینه‌ی روایی هم دارد:
http://www.hadithcity.com/Hadith.aspx?id=1673
این هم باز جنبه روانشناسی دارد. وجود تار عنکبوت یعنی اهمیت ندادن به زندگی و بهداشت و زیبایی اطراف و در نتیجه افسردگی و دل به کار ندادن و نهایتاً فقر...
بازگشت به بالای صفحه
Hamid
پستتاریخ: یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 - 21:57    عنوان: پاسخ به «اعتقادات خاص ساوجی‌ها که ممکن است دلیل علمی داشته باشد» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

یکی دیگر از اعتقادات خاص ساوجی‌ها این است:
وقتی دستت خیسه، آب دستت رو توی صورت کسی نپاش... چون ازت بیزار می‌شه...

حالا این اعتقاد از کجا سرچشمه گرفته، نیاز به تحقیق دارد.
بازگشت به بالای صفحه
Hamid
پستتاریخ: سه‌شنبه 11 خرداد 1395 - 17:44    عنوان: پاسخ به «اعتقادات خاص ساوجی‌ها که ممکن است دلیل علمی داشته باشد» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

اگر یک ساوجی یک زنبور ببیند، احتمالاً می‌بینید که او یک شعر را تکرار می‌کند.
یک گروه می‌گویند:
زنبور! زنبور! آتیش، آتیش، خونه‌ت آتیش گرفته...
یک گروه دیگر می‌گویند:
گوشتم تَلِه... گوشتم تَلِه...
(تله در گویش محلی یعنی «تلخ است»)

حالا چند روز پیش کتاب «درآمدی بر ادبیات انگلیسی» را می‌خواندم که متوجه شدم که ظاهراً این رفتار در مواجهه با زنبور، در فرهنگ کشورهای انگلیسی هم هست:

متن بالا را ترجمه می‌کنم:
شعر از دیرباز در طب عمومی حضور داشته است، حتی زمانی که هیچ مراسم مذهبی خاصی برگزار نبوده. در ادامه یک فرمول جادویی آمده که گاهی به آن CHARM (افسون) گفته می‌شود و برای حفاظت از نیش زنبور به صورت سرودگونه خوانده می‌شود. شخصِ نگران، این شعر را زمانی که زنبور دور سرش می‌چرخد زمزمه می‌کند:
(شعر را با وزن فارسی هماهنگ می‌کنم و می‌نویسم،اصل شعر با کلمات انگلیسی موزون است)
زنبور! زنبور! نیش تو زهر آلوده
تو از سوی شیطونی! چقدر شبیه اونی!
نیشتو کن توُ سنگ‌ها، نه توی استخوان‌ها!
نیشتو بزن به سوزن نه اینکه به پوست من
نیش به گلوله بزن نه اینکه بر سرِ من
اگر نیشم بزنی، می‌افتی و می‌میری!

حالا باید یک تحقیق صورت بگیرد که آیا واقعاً زنبور این شعرها را می‌فهمد و تأثیری روی رفتار او دارد؟
بازگشت به بالای صفحه
Hamid
پستتاریخ: پنج‌شنبه 17 تیر 1395 - 13:56    عنوان: پاسخ به «اعتقادات خاص ساوجی‌ها که ممکن است دلیل علمی داشته باشد» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

امروز شنیدم که وقتی در شهر باران در حد طوفان می‌آمده، قدیمی‌ها مقداری تربت امام حسین زیر آب باران یک ناودان می‌ریخته‌اند و باران را به تربت قسم می‌داده‌اند، باران قطع می‌شده...
بازگشت به بالای صفحه
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک رفتن به صفحه قبلی  1, 2 صفحه 2 از 2

فهرست انجمن‌ها » فرهنگستان » اعتقادات خاص ساوجی‌ها که ممکن است دلیل علمی داشته باشد
پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

Home | Forums | Contents | Gallery | Search | Site Map | About Us | Contact Us
------------------------------------------------------------------------

Copyright 2005-2009. All rights reserved.
© by Aftabgardan Cultural Center : Aftab.cc