پنج شنبه 6 اردیبهشت 1403

پرسشهای متداول  •  جستجو  •  لیست اعضا  •  گروههای کاربران   •  مدیران سایت  •  مشخصات فردی  •  درجات  •  پیامهای خصوصی

فهرست انجمن‌ها » آشنايي با ساوه و روستاهای آن » تنقّلات ساوه ای

ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک
 تنقّلات ساوه ای « مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی » 
نویسنده پیام
soveh
پستتاریخ: پنج‌شنبه 30 شهریور 1391 - 18:06    عنوان: تنقّلات ساوه ای پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

عضو شده در: 2 فروردین 1389
blank.gif

امتياز: 87705

قبلاً در 2 تاپیک غذاهای سنتی ساوه و شیرینی های مخصوص ساوه را تا حد امکان معرفی کردیم و همچنان امیدواریم کاربران ساوه سرا تجربیات خودشان را در اون زمینه بیان کنند.

در این تاپیک قصد داریم به مناسبت فرارسیدن فصل پاییز و در ادامه فصل زمستان و بیاد شب نشینی های ساوجی ها و سپری کردن شب هاشون با تنقلات منطقه ساوه و روستاهای آن، با کمک شما دوستان ساوجی، تنقلات ساوجی را معرفی کنیم.

بسیاری از این تنقلات از نسل های قبل به ما ارث رسیدند و متاسفانه بخاطر امروزی شدن زندگی ها، بسیاری از اونها در حال فراموشی هستند و دیگر در خانواده های ساوه ای مصرف خاصی ندارند.

امیدوارم شما عزیزان کمک کنید و تجربیات خودتون را بیان کنید، مخصوصا با مادربزرگ هاتون صحبت کنید و تجربیات اونها را هم بنویسید.

پس منتظر معرفی تنقلات ساوجی و روستاهای ساوه از طرف شما هستیم.
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در Yahoo Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
تشکرها از این تاپیک
mIn(جمعه 7 مهر 1391 - 13:39), soveh از این تاپیک تشکر میکنم 
rezvaneh
پستتاریخ: پنج‌شنبه 30 شهریور 1391 - 19:03    عنوان: پاسخ به «تنقّلات ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

عضو شده در: 16 تیر 1390
blank.gif

امتياز: 33520

انجیر خشک با گردوی خوشمزه جز تنقلات دیگه Confused Very Happy
اما فکر کنم همه جای ایران هست دیگه!نــــــــــــــــــــــــــــــه Worried آره Worried

مرسی مهراد عزیز برای ایجاد این تاپیک تازه و خوشمزه! می‌دونم میخواستین بگین دوستان عکس هم بندازن Very Happy اما روتون نشد Luighing به روی چشم عکسم می‌ندازیم Smiling
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی [وضعيت كاربر:آفلاین]
soveh
پستتاریخ: پنج‌شنبه 30 شهریور 1391 - 19:07    عنوان: Re: پاسخ به «تنقّلات ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

rezvaneh نوشته است:
انجیر خشک با گردوی خوشمزه جز تنقلات دیگه Confused Very Happy
اما فکر کنم همه جای ایران هست دیگه!نــــــــــــــــــــــــــــــه Worried آره Worried

مرسی مهراد عزیز برای ایجاد این تاپیک تازه و خوشمزه! می‌دونم میخواستین بگین دوستان عکس هم بندازن Very Happy اما روتون نشد Luighing به روی چشم عکسم می‌ندازیم Smiling

منظورتون انجیل مغزیه دیگهVery Happy

اتفاقا مخصوص ساوه هستش...من که تو خیلی از جاهای ایران ندیدم این دوتارو باهم بخورن.

عکس؟
والله از بس التماس و خواهش میکنیم و کسی ملمون نیمله دیگه بیخیال شدیمVery Happy

البته خداییش شما و نجمه خانم خیلی کمک کردین...از حق نباید گذشت
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در Yahoo Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
soveh
پستتاریخ: پنج‌شنبه 30 شهریور 1391 - 19:50    عنوان: کفلمه پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

کَفلَمِه

لغت نامه دهخدا:>> کفلمه کردن ؛ چیزی را در کف دست نهادن و خرد کردن و به دهان ریختن

خدابیامرز نن آقای ما نخودچی و نبات و زنیان را باهم میکوبید و حسابی له می کرد و به ما بچه ها میداد، به این مخلوط نبات و آرد نخودچی و زنیان ساوه ای ها میگن کفلمه.
البته ممکنه بعضیا چیزهای دیگه ای هم مثل مغز پسته و دارچین و هل و رازیانه داخل اون بریزند ولی خب ظاهراً اصل کفلمه همین 3تا هستش.

حالا حتما برای بعضی از شماها این سوال پیش اومده که زنیان چیه!

زنیان:

خواص زنیان:
روغن طبیعی آن خاصیت ضد باکتریایی، ضد قارچی و بی حس کننده دارد.
سرشار از فیبر، ماده معدنی، ویتامین و آنتی اکسیدان است.

نفخ، سوء هاضمه و عفونت را برطرف می کند، کافی است یک قاشق مرباخوری زنیان و مقدار کمی نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید و بنوشید.

برای التیام از سرماخوردگی و میگرن، مقداری زنیان را در پارچه بپیچید و بو کنید.
مصرف آن همراه با آب جوش، قلب را تحریک می کند.
برای رفع درد پا و زانو، کمی روغن طبیعی زنیان را به پا و زانوی خود بمالید.
استنشاق دود دانه های این گیاه در حال سوختن برای درمان دندان درد موثر است.
روزی ۳ بار غرغره با جوشانده این گیاه و کمی نمک دندان درد را برطرف می کند.
برای رفع سرفه کمی دانه زنیان بجوید و سپس آب ولرم بنوشید.
برای رفع آنفلوآنزا روزی ۳ بار جوشانده ۳ گرم زنیان و ۳ گرم دارچین مصرف کنید.
برای دفع سنگ کلیه، به مدت یک هفته مقداری از آن را با سرکه یا عسل مصرف کنید.
مصرف نصف قاشق مرباخوری زنیان جوشانده شده در ۱۰۰ میلی لیتر آب و کمی شکر خلط بینی و سینه کودکان را رفع می کند.
بازگشت به بالای صفحه
najma
پستتاریخ: پنج‌شنبه 30 شهریور 1391 - 22:32    عنوان: پاسخ به «تنقّلات ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 27 مرداد 1391

blank.gif

امتياز: 1350

soveh جان ممنون از این که این مطلب رو گذاشتین
چقدر فکر کردم که اسمش یادم بیاد بنویسم نشد اخرش منصرف شدم! Sad
توی خانواده ما که این سنتها کمرنگ شده شما ها چی؟
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
mary67
پستتاریخ: پنج‌شنبه 30 شهریور 1391 - 22:43    عنوان: پاسخ به «تنقّلات ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

عضو شده در: 21 دی 1389
iran.gif

امتياز: 15275

ولی تا دلتون بخاد من هنوز تو همون عالم سنت سیر میکنم از توت و انجیر کشمش گردو این چیزا بگیر تا چیزای دیگه ولی به جون خودم من شکمو نیستم نمیدونم چرا دیگرون آبرومو میبرن Very Happy Very Happy Laughing Laughing
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email [وضعيت كاربر:آفلاین]
soveh
پستتاریخ: پنج‌شنبه 30 شهریور 1391 - 22:58    عنوان: Re: پاسخ به «تنقّلات ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

najma نوشته است:
soveh جان ممنون از این که این مطلب رو گذاشتین
چقدر فکر کردم که اسمش یادم بیاد بنویسم نشد اخرش منصرف شدم! Sad
توی خانواده ما که این سنتها کمرنگ شده شما ها چی؟

خواهش میکنم
مشخصاتش را بگید شاید بتونیم کمکتون بکنیم
بازگشت به بالای صفحه
najma
پستتاریخ: جمعه 31 شهریور 1391 - 18:50    عنوان: پاسخ به «تنقّلات ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 27 مرداد 1391

blank.gif

امتياز: 1350

همین کفلمه ای که نوشتید؛ اسمشو یادم نمی یامد، من خیلی دوست داشتم و می خوردم البته قدیما که بچه تر بودیم ! Razz
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
soveh
پستتاریخ: جمعه 31 شهریور 1391 - 19:41    عنوان: پاسخ به «تنقّلات ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

ساوه دیگه چه تنقلاتی داره؟
بازگشت به بالای صفحه
neda_y
پستتاریخ: شنبه 1 مهر 1391 - 09:22    عنوان: پاسخ به «تنقّلات ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

عضو شده در: 15 اسفند 1387
iran.gif

امتياز: 8705

سوه عزيز ممنون از تاپيك خوبتون(تاپيك هاي شما معمولا مخصوص به ساوه هست كه براي يه سايت تخصصي كه هدفش شايد معرفي شهرستان باشه عاليه)

باسلوق هم تنقلات زمستاني خوبيه كه توي بعضي از روستاهاي ساوه درست ميشه فكر كنم.
گندم شاهدانه هم كه معرف حضور هست. مقوي و عالي البته گاهي لب لبو هم بهش اضافه ميشد
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی نام شناسایی در AIM شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
soveh
پستتاریخ: شنبه 1 مهر 1391 - 14:31    عنوان: پاسخ به «تنقّلات ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

blank.gif

خواهش میکنم.نظرلطف شماست.

گندم شاهدونه که خیلی عالی بود.
یادش بخیر یه درسی داشتیم در مورد انواع روغنها و تولید اونها،استادمون میگفت هرکسی میخواد پوست صورتش خوب بمونه و همیشه روشن و شاداب باشه،شاهدونه بخوره

لب لبو رو یادم نبود. خیلی ممنونم
یواش یواش باید به فکر آموزش درست کردن اینها هم بیافتیم، چراکه فکرکنم تا چندوقت دیگه کسی تو ساوه بلد نباشه اینهارو درست کنه.
بازگشت به بالای صفحه
abbasbehnam
پستتاریخ: شنبه 11 خرداد 1392 - 02:58    عنوان: پاسخ به «تنقّلات ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1392
usa.gif

امتياز: 6130

طرز درست کردن لب لبو = اغلب از مغز هسته زرد آلوی تلخ درست میشه که مغز هسته تلخ زرد آلو را درون آب قرار میدهند تا کاملا خیس خوره سپس پوست آنرا کنده و دو سه بار جوشانده و آب جوشانده را بیرون ریخته که نتیجتا مغز تلخ ، شیرین شده و آنرا مثل تخمه سرخ کرده و تناول میشود که خیلی مقوی و خوشمزه است . در شب نشینی های ساوه ای های عزیز مورد مصرف بوده است . ولی الآن دیگه فکر نکنم کسی حوصله درست کردنش را داشته باشه .
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی [وضعيت كاربر:آفلاین]
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک صفحه 1 از 1

فهرست انجمن‌ها » آشنايي با ساوه و روستاهای آن » تنقّلات ساوه ای
پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

Home | Forums | Contents | Gallery | Search | Site Map | About Us | Contact Us
------------------------------------------------------------------------

Copyright 2005-2009. All rights reserved.
© by Aftabgardan Cultural Center : Aftab.cc