پنج شنبه 6 اردیبهشت 1403

پرسشهای متداول  •  جستجو  •  لیست اعضا  •  گروههای کاربران   •  مدیران سایت  •  مشخصات فردی  •  درجات  •  پیامهای خصوصی

فهرست انجمن‌ها » آشنايي با آداب و رسوم ساوه و روستاهای آن » فرهنگ لغات و گویش های ساوه ای

ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک رفتن به صفحه قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  بعدی
 فرهنگ لغات و گویش های ساوه ای « مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی » 
نویسنده پیام
kazem
پستتاریخ: سه‌شنبه 22 آذر 1384 - 07:44    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

عضو شده در: 17 مهر 1384

امتياز: 90

سلام به همه عالیه فکر کنم فقط ترجمه اب رو به زبان ساوهای ننوشتید که میشه "او" با کسر الف !! Laughing
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
adame_haji
پستتاریخ: چهار‌شنبه 23 آذر 1384 - 03:32    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

عضو فعال
عضو فعال

عضو شده در: 30 آبان 1384
iran.gif

امتياز: 16869

به به
کاظم آقای گل
کجایی تو دادا ؟ Very Happy

خوش اومدی برادر
به نکته جالب و حیاتی اشاره کردی " او " Laughing
البته من نشندیم او رو باکسره روی الف بگن Exclamation
او رو با ضمه روی الف میگن Exclamation
آخه ما از بچه گی یاد گرفتیم ساوه ای ها
به آب میگن او (ov)
به گاو میگن گو ( Gov )
به خواب میگن خو (Khov)
که همه اینا ضمه دارن روی کلمه اولشون

من دیگه خُوم میاد . Winking
قعلا
یاعلی
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در MSN Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
Hamid
پستتاریخ: جمعه 25 آذر 1384 - 22:44    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 19 شهریور 1384
iran.gif

امتياز: 28580

من از مش تقي (بابا بزرگم رو مي‌گم) امروز يه چيزي شنيدم، خيلي برام ناشنيده بود! Very Happy
مي‌گفت:
اون زمون كه برفته بوديم كربلا، من برفته بودم بچسبيده بودم ور ضريح، ملت ميامدن """لتّه"""" مي‌ددن من برم اون‌ور، من از جام جوم نيمي‌خوردم! Mr. Green Hypnotized

لتّه دادن كه به معني "هل دادن" هست، با اينكه به قول مامانم خيلي بين ساوه‌اي‌ها استفاده مي‌شه، انگار تا به حال به گوش من نخورده بود! Sad
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
elteja
پستتاریخ: یکشنبه 27 آذر 1384 - 21:11    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

عضو شده در: 27 آذر 1384

امتياز: 25

salam kheyli ali boud
enghadr khandideh boudim
man az ashnayi ba in sayt kheyli khoshhalam
besgelonden = joda kardan
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی [وضعيت كاربر:آفلاین]
adame_haji
پستتاریخ: یکشنبه 27 آذر 1384 - 22:35    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

عضو فعال
عضو فعال

iran.gif

سلام بر دوست عزیزم آقای التجا
آقا من ارادت خاصی دارم به شما
خیلی خیلی خوش اومدید به سایت خودتون
امیدوارم در کنار همدیگه بتونیم در رشد این سایت بیشتر تلاش کنیم

آقای التجا فقط با عرض پوزش باید خدمتتون عرض کنم که با وجود اینکه همه ساوه ای های عزیز فارسی زبان هستن خواهش میکنم که از نوشتن بصورت فینگلیش جدا خودداری فرمایید .

دوستان عزیز آقای التجا در بالا فرمودند :
ساوه ای ها به جدا کردن میگویند : بسگلوندن ( Besgeloonden )

یا علی
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در MSN Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
Hamid
پستتاریخ: دوشنبه 28 آذر 1384 - 13:21    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

elteja, جان،
به ساوه‌سرا (سراي ساوجي‌ها) خوش آمديد Winking
اميدوام بتونيم در كنار هم براي ساوه مفيد باشيم Razz
بازگشت به بالای صفحه
zahra
پستتاریخ: یکشنبه 9 بهمن 1384 - 12:13    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

عضو شده در: 9 بهمن 1384

امتياز: 25

سلام Smiling
من هم يه ساوه اي هستم ولي تو ساوه زندگي نمي كنم. همه كلماتي رو كه نوشتيد منم بلدم ولي خودم چيزي يادم نمياد به نظر من لهجه ساوه اي خيلي قشنگه و يه جورايي ريشه در زبان فارسي اصيل داره
بازگشت به بالای صفحه
adame_haji
پستتاریخ: یکشنبه 9 بهمن 1384 - 23:18    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

عضو فعال
عضو فعال

iran.gif

سلام دوست عزیز به ساوه سرا ( بقول حمید جان : سرای ساوجی ها ) خوش آمدید .
امیدوارم بتونیم کنار هم سایت پربار تری داشته باشیم .
من هم بشدت از زبون ساوه ای لذت میبرم . جالب اینجاست که بعلت دور بودن طولانی من از ساوه من اصلا لهجه ساوه ای ندارم و هر کی میرسه به من قبول نمیکنه که من ساوه ای هستم و سر همین موضوع تا حالا چند بار شرط بندی شده Very Happy
من یه مدت تمرین داشتم رو لهجه ساوه ای تا الان قدری تسلط پیدا کردم رو این زبون Very Happy

برای مثال امروز من و رفیقم از مخابرات سوار ماشین شدیم ، میدون مادر ( زایشگاه ) میخواستیم پیاده شیم . رفیقم اومد در ماشین رو باز کنه دید در باز نمیشه با تنه زد به در تا بازشه . بعد من که بلغش نشسته بودم بلند گفتم باقایده ، باقایده بشقار بعد دیدم نه بازم باز نشد گفتم هم لگر بزن دایی Very Happy کل ماشین یهو زدن زیر خنده . این رفیقمون تا خود ارشاد میخندید .

معنی کلمات :
باقایده = با قاعده
بشقار = فشار بده ( فعل امر کلمه شقاردن و ماضی نقلی ریشه ش ق ر هست Laughing )
لگر = لگد ( اینو صفحه قبل گفته بودم )
دایی = همون دایی هست ولی برای تلفضش کمی باید تو دماغی صحبت کنی Very Happy

یا علی
بازگشت به بالای صفحه
adame_haji
پستتاریخ: جمعه 14 بهمن 1384 - 06:19    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

عضو فعال
عضو فعال

iran.gif

Hamid نوشته است:
من از مش تقي (بابا بزرگم رو مي‌گم) امروز يه چيزي شنيدم، خيلي برام ناشنيده بود! Very Happy
مي‌گفت:
اون زمون كه برفته بوديم كربلا، من برفته بودم بچسبيده بودم ور ضريح، ملت ميامدن """لتّه"""" مي‌ددن من برم اون‌ور، من از جام جوم نيمي‌خوردم! Mr. Green Hypnotized

لتّه دادن كه به معني "هل دادن" هست، با اينكه به قول مامانم خيلي بين ساوه‌اي‌ها استفاده مي‌شه، انگار تا به حال به گوش من نخورده بود! Sad

Very Happy
حمید دمت گرم . من تا الان این پست و ندیده بودم Hypnotized
خیلی جالب بود
آقا با اجازه معنی این حمله رو من بنویسم Eshve
نقل قول:

اون زمون که رفته بودیم کربلا ، من رفته بودم جسبیده بودم به ضریح ، ملت میامدن هل میدادن من برم اون ور ، من از سر جام تکون نمیخوردم ! Very Happy

خیلی جالب بود

یدونه جدید من یاد گرفتم

دٌزدی ( مثل دزدی خودمون نوشته میشه ولی تلفضش مثل بقیه جمله های ساوه ای میمونه که زیر حرف "د" کسره قرار میگیره ) معنیش هم اینه : به لباس های آستین حلقه ای ( کاموایی ) میگن دزدی .

فعلا
بازگشت به بالای صفحه
Hamid
پستتاریخ: چهار‌شنبه 19 بهمن 1384 - 15:28    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

خواهش مي‌كنم... Winking

ايشا الله يه روز كه سر صحبت با مش تقي باز شد، يواشكي صداشو ضبط مي‌كنم و براتون مي‌ذارم، تا بفهميد لهجه ساوه‌اي يعني چي Razz Smiling Hypnotized
بازگشت به بالای صفحه
adame_haji
پستتاریخ: شنبه 6 اسفند 1384 - 07:04    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

عضو فعال
عضو فعال

iran.gif

یدونه دیگه هم یادم اومد

ننه قا = ننه آقا ( یاهمون مادر بزرگ از طرف پدر )

رفتم سراغ ننه آقام گفتم ننه قا یه دو کلوم برامن صحبت کن تا بازرم بچه های سایت بشنون . شروع کرد به فحش دادن و ما رو گرفت به باد کتک
صدا شد و ضبط کردم لینکش و میزارم شما دانلود کنین . 300 کیوبایه

Very Happy صدای ننه قا

البته زیر 10 سال دانلود نکنن بد آموزی داره

این مطلب آخرین بار توسط adame_haji در چهار‌شنبه 24 اسفند 1384 - 06:19 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.
بازگشت به بالای صفحه
libero
پستتاریخ: شنبه 6 اسفند 1384 - 10:21    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

داره کولاک می‌کنه!
داره کولاک می‌کنه!

عضو شده در: 10 بهمن 1384
iran.gif

امتياز: 4645

ببخشیدها...من یه کلمه رو شنیدم نمیدونم به گویش ساوه ای هست یا نه

البته مال همون طرفاست

جانکَلاچه گرفتن ...؟ یعنی چه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ Confused
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
Hamid
پستتاریخ: شنبه 6 اسفند 1384 - 17:01    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

adame_haji,
شوخي نكن Surprised
اين صدا ننه ‌قاته؟ Surprised
صدا اون يارو كه تو تئاتر ساوه‌اي‌ها پير زن شده مي‌گه: "سي‌دي MP3 بشتم رايت شده، بيسوخت" نيست؟ Very Happy

خداييش اين صدا ننه‌قاته؟ Confused

libero, جان،
والا ما همچين كلمه‌اي تو فرهنگ لغتمون نداريم Sad

شايد منظورت "انجيكي" (anjikey) گرفتن به معني بيشگون گرفتنه؟ آره؟ Confused Confused
بازگشت به بالای صفحه
Shabnam_khaleh
پستتاریخ: شنبه 6 اسفند 1384 - 19:00    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 14 بهمن 1384
iran.gif

امتياز: 1850

اینا هم اضافه کنید

اشپلا=سبد

قلبیل=سرند

شوره=دستمال

یا حق
________
بازگشت به بالای صفحه
adame_haji
پستتاریخ: یکشنبه 7 اسفند 1384 - 03:04    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

عضو فعال
عضو فعال

iran.gif

Hamid نوشته است:
adame_haji,
...
صدا اون يارو كه تو تئاتر ساوه‌اي‌ها پير زن شده مي‌گه: "سي‌دي MP3 بشتم رايت شده، بيسوخت" نيست؟ Very Happy

اون پیره زنه هم که تو تیاتر بود ننه قای من بود دیگه Very Happy
آقا دسوت داشتم نظرتون رو راجع به صدای ننه قای من بگین .
راستی ننه قام گفت : انشار این فایل از طریق ایمیل ، هارد به هارد ، بلوتوث ، اینفرارد ، گزاشتن رو اینترنت و شبکه های ماهواری ای و ... کاملا مجاز میباشد و دنبال یه شوهر هم میگرده که از طریق صداش باهاش آشنا بشه . Very Happy

دوست خوبمون milad, جان خیلی خوش اومدی به ساوه سرا .
جملات قشنگی نوشتی فقط اگه میشه برای جملات ساوه ای که مینوسی یه بار اونا رو هم بصورت فینگلیشی (ّFinglishi) بنویسی تا تلفضش راحت تر معلوم بشه .

راستی این قلبیل رو که جلوش نوشتی سرند . این سرند چیه دیگه Confused جالبه تو فارسیش موندیم Luighing

یا علی
بازگشت به بالای صفحه
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک رفتن به صفحه قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  بعدی صفحه 2 از 7

فهرست انجمن‌ها » آشنايي با آداب و رسوم ساوه و روستاهای آن » فرهنگ لغات و گویش های ساوه ای
پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

Home | Forums | Contents | Gallery | Search | Site Map | About Us | Contact Us
------------------------------------------------------------------------

Copyright 2005-2009. All rights reserved.
© by Aftabgardan Cultural Center : Aftab.cc