جمعه 7 اردیبهشت 1403

پرسشهای متداول  •  جستجو  •  لیست اعضا  •  گروههای کاربران   •  مدیران سایت  •  مشخصات فردی  •  درجات  •  پیامهای خصوصی

فهرست انجمن‌ها » آشنايي با آداب و رسوم ساوه و روستاهای آن » فرهنگ لغات و گویش های ساوه ای

ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک رفتن به صفحه قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  بعدی
 فرهنگ لغات و گویش های ساوه ای « مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی » 
نویسنده پیام
Hamid
پستتاریخ: دوشنبه 21 آبان 1386 - 01:33    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 19 شهریور 1384
iran.gif

امتياز: 28580

سلام؛
امروز يه ضرب‌المثل ساوه‌اي رو يه جا گفتم، فكر مي‌كردم همه بدونن، اما هيچ كس نمي‌دونست!
پس بد نيست اينجا مطرح كنم Smiling
ساوه‌اي‌ها اعتقاد (يا بهتر بگم، ضرب المثل) جالبي دارن!
اون ضرب المثل كه بهش اعتقاد دارن اينه:
چشم، نامرد است، اما دست، مرد است!

اين ضرب المثل رو جايي مي‌گن كه شما براي انجام يك كار، تعلل مي‌كنيد و فكر مي‌كنيد انجام آن مثل شكستن شاخ غول است!!
منظور، اين است كه وقتي به يك كار (با چشم) نگاه كني، فكر مي‌كني چقدر كار بزرگ و نشدني‌اي است، اما به محض اينكه دست به كار بشي، مي‌بيني خيلي سريع كار تموم مي‌شه و از شرش خلاص مي‌شي Razz Winking

من كه خيلي اين ضرب المثل رو دوست دارم، شما چطور؟ Winking
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
fatemeh
پستتاریخ: یکشنبه 18 آذر 1386 - 14:57    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

عضو شده در: 18 آذر 1386

امتياز: 125

Eshve
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی [وضعيت كاربر:آفلاین]
fatemeh
پستتاریخ: یکشنبه 18 آذر 1386 - 15:02    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

دنیا رو ببین چه فِنده کور به کچل می خنده
به گونه ای دیگر :
دنیا را ببین چه فیس پارچسینه پلیس
بازگشت به بالای صفحه
fatemeh
پستتاریخ: یکشنبه 18 آذر 1386 - 15:33    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

بُزار = بازار
برفتم بزار یه خوردی خرت و پرت بخردم بیامدم یعنی ( رفتم بازار یه کم خرت و پرت خریدم آمدم )
بازگشت به بالای صفحه
Hamid
پستتاریخ: دوشنبه 19 آذر 1386 - 00:30    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

سلام؛
fatemeh, جان،
مي‌بينم كه زبان ساوه‌ايتون(!) خوبه! Applause Razz
اصالتاً ساوه‌اي هستيد؟ Question
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
fatemeh
پستتاریخ: چهار‌شنبه 21 آذر 1386 - 10:54    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

هانیش = بشین
اینجو = اینجا
بینم = ببینم
بیا هانیش اینجو بینم = بیا بشین اینجا ببینم
بازگشت به بالای صفحه
fatemeh
پستتاریخ: چهار‌شنبه 21 آذر 1386 - 10:56    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

ساوه ای اصیل هستم
بازگشت به بالای صفحه
soosan
پستتاریخ: دوشنبه 27 اردیبهشت 1389 - 23:28    عنوان: پاسخ به «فرهنگ لغات و گویش های ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

عضو شده در: 27 اردیبهشت 1389
iran.gif

امتياز: 100

سلام دوستان ساوه ای عزیز.منم یه ساوه ای مقیم تهرانم. متاسفانه خیلی گویش ساوه ای بلد نیستم ولی خیلی دوست دارم یاد بگیرم. تقریبا همین چیزایی که نوشتینو بلدم ولی اگه کلمه جدید شنیدم مینویسم براتون.موفق باشید و پایدار. love struck
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در Yahoo Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
soveh
پستتاریخ: جمعه 7 خرداد 1389 - 20:05    عنوان: Re: پاسخ به «فرهنگ لغات و گویش های ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

عضو شده در: 2 فروردین 1389
blank.gif

امتياز: 87705

soosan نوشته است:
سلام دوستان ساوه ای عزیز.منم یه ساوه ای مقیم تهرانم. متاسفانه خیلی گویش ساوه ای بلد نیستم ولی خیلی دوست دارم یاد بگیرم. تقریبا همین چیزایی که نوشتینو بلدم ولی اگه کلمه جدید شنیدم مینویسم براتون.موفق باشید و پایدار. love struck

با اینکه مقیم تهرانی و اینا را بلدی واقعا ایول داری منم تقریبا همشونو بلد بودم فقط تلفظ یه سریهاشونو اشتباه تو ذهنم داشتم

حالا کسی میدونه حاج کوپولی ( haj kopolei) چیه؟ Very Happy
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در Yahoo Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
soosan
پستتاریخ: جمعه 7 خرداد 1389 - 22:29    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

iran.gif

مرسی . من کوچیکه همه بچه های بامعرفت ساوه ام هستم.یه ضرب المثل جدید شنیدم براتون مینویسم که شما هم یاد بگیرینSad البته فینگیلیش مینویسم تا بتونین درست بخونین)
ez ou sheo monde roshir migire: از او شو منده رو شیر میگیره - یعنی از هر امکانی برای رسیدن به پول استفاده میکنه.
بازگشت به بالای صفحه
soosan
پستتاریخ: جمعه 7 خرداد 1389 - 22:39    عنوان: پاسخ به «فرهنگ لغات و گویش های ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

iran.gif

دوست عزیز من اون حاج کوپولی که تو گفتیو آش کوپولی شنیده بودم که معنیش میشه قارچ . درسته؟
ash kopolei: قارچ
بازگشت به بالای صفحه
soosan
پستتاریخ: جمعه 7 خرداد 1389 - 22:45    عنوان: پاسخ به «فرهنگ لغات و گویش های ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

iran.gif

یه چندتا کلمه جدید :
eskoveh:(اسکووه): سکسکه
ekoy- ekoye( اکو- اکویه) : هر دوتاش معنیش میشه : کجاست
ostonei(اوستونی): داستان -قصه
elow(الو): آتیش - حالا به بچه شر و آتیش پاره میگن:الو پاره(elow pare) Very Happy Applause
بازگشت به بالای صفحه
Hamid
پستتاریخ: شنبه 8 خرداد 1389 - 10:34    عنوان: پاسخ به «فرهنگ لغات و گویش های ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

soosan, جان؛
اصلش «حاج کوپولی» هست که در تلفظ ساوه‌ای «حاج» «حاش» تلفظ می‌شه و شما «آش» شنیدید... مثلاً ما «حاج خانم» نداریم. می‌گیم «حاش خانم».

در مورد کلمات دیگه واقعاً ممنون.
بازگشت به بالای صفحه
soveh
پستتاریخ: شنبه 8 خرداد 1389 - 12:46    عنوان: Re: پاسخ به «فرهنگ لغات و گویش های ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

عضو شده در: 2 فروردین 1389
blank.gif

امتياز: 87705

soosan نوشته است:
دوست عزیز من اون حاج کوپولی که تو گفتیو آش کوپولی شنیده بودم که معنیش میشه قارچ . درسته؟
ash kopolei: قارچ

بابا کار درست. شما بزرگوارید. کاملا درسته. اگه موافق باشید این روند را به صورت سوال و جواب پیش ببریم شاید عزیزان دیگر ساوه ای هم استقبالی نشون بدن. یعنی هر کس جواب داد یه سوال یا چند تا باهم مطرح کنه. مرسی

حالا اگه کسی گفت آزگوره چی میشه؟
بازگشت به بالای صفحه
hajali
پستتاریخ: یکشنبه 9 خرداد 1389 - 23:49    عنوان: پاسخ به «فرهنگ لغات و گویش های ساوه ای» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 8 خرداد 1389

iran.gif

امتياز: 1935

فک کنم نیشکون(بشکون)میشه
حالا کی میدونه کلمه ی هالپوودی یعنی چی؟ (این کلمه نام یک حیوان است)
بازگشت به بالای صفحه
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک رفتن به صفحه قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  بعدی صفحه 4 از 7

فهرست انجمن‌ها » آشنايي با آداب و رسوم ساوه و روستاهای آن » فرهنگ لغات و گویش های ساوه ای
پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

Home | Forums | Contents | Gallery | Search | Site Map | About Us | Contact Us
------------------------------------------------------------------------

Copyright 2005-2009. All rights reserved.
© by Aftabgardan Cultural Center : Aftab.cc