دوشنبه 17 اردیبهشت 1403

پرسشهای متداول  •  جستجو  •  لیست اعضا  •  گروههای کاربران   •  مدیران سایت  •  مشخصات فردی  •  درجات  •  پیامهای خصوصی

فهرست انجمن‌ها » فرهنگستان » داستان و حكايت ها در باره امام علي (ع) شماره 3

ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک
 داستان و حكايت ها در باره امام علي (ع) شماره 3 « مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی » 
نویسنده پیام
Aliabadi
پستتاریخ: چهار‌شنبه 3 اسفند 1390 - 13:37    عنوان: داستان و حكايت ها در باره امام علي (ع) شماره 3 پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

عضو شده در: 30 بهمن 1388

blank.gif

امتياز: 60455

Soziale Gerechtigkeit Imam Ali während seiner Verwaltungszeit mit anderen Religionsangehörigkeiten

مردی نصرانی که جوانی خود را به کار و تلاش گذرانده بود، و کور و فقير شده با کمال درماندگی در کنار خيابان گدايی می‌کرد، و مردم از روی ترحّم چيزی به او می‌دادند.
روزی اميرالمومنين علی عليه‌السلام از آنجا عبور می‌کرد و او را ديد و از حال او پرسيد.
گفتند: پيرمرد نصرانی است که از روی پيری و کوری، گدايی می‌کند.
امام علی عليه‌السلام فرمود:
استعملتموه حتّی اذا کبر و عجز منعتموه؟ ؛‌ در روزگار جوانی و سلامت، او را به کار گرفتيد، و اکنون که پير و کور شده او را از حق خويش محروم ساخته به حال خود رها کرده‌ايد؟
بر حکومت است که تا او زنده است مخارج زندگی او را تامين کند.
سپس به مسئول بيت‌المال دستور داد:
انفقوا عليه من بيت‌المال؛ از بيت‌المال مسلمين او را اداره کنيد.
از سايت تبيان

این مطلب آخرین بار توسط Aliabadi در چهار‌شنبه 3 اسفند 1390 - 13:47 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی [وضعيت كاربر:آفلاین]
تشکرها از این تاپیک
Aliabadi از این تاپیک تشکر میکنم 
Aliabadi
پستتاریخ: چهار‌شنبه 3 اسفند 1390 - 13:45    عنوان: پاسخ به «داستان و حكايات در باره امام علي (ع) شماره 3» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

blank.gif

مبارزه با نفس
روزى عدى بن حاتم طايى بر على (عليه السلام ) وارد شد، ديد در سفره حضرت ريزه هاى نان جوين و نمك و مشكى كهنه كه در آن قدرى آب بود، وجود دارد. عدى مى گويد: به حضرت عرض كردم : يا على (عليه السلام ) من مى بينم شما را در روزهاى دراز با شكمى گرسنه در امور مسلمانان كوشش مى كنى و شب را به بيدارى و خون جگر خوردن و مشقت كشيدن در بندگى خدا به روز مى آورى ، حالا افطار تو همين مقدار است ؟!حضرت به او فرمود: علل النفس بالقنوع و الاطلبت منك فوق ما يكفيها. فرمود: نفس خود را به قناعت مشغول كن و بازدار آن را؛ و اگر نه سركشى خواهد كرد و بيشتر از نيازش از تو طلب خواهد كرد.(546)

546- بحارالانوار، ج 40، ص
325
---------------------------------------
خارج كردن تيز از پاي حضرت علي عليه السلام درنماز

جنگ احد (كه بنام كوهى است) درنزديكی مدينه، در سال سوم هجرى روى داد و هفتاد تن از مسلمانان نيز در آن به شهادت رسيدند. اين جنگ بنابر ضبط مورخين روز شنبه هفتم شوال رخ داد. در اين جنگ تيرى بر پاى حضرت امير على علیه السلام خورد[1]. بعد از جنگ هر چه مى كردند به علت ناراحتى شديد امام نمى توانستند تير را از پاى حضرت خارج نمايند تا اينكه منتظر شدند حضرت وارد نماز شود. در حين اقامه نماز تير را از پاى حضرت خارج كردند بعد از نماز حضرت ديد درد زخم كم تر شده است و محل نماز خون آلوده شده است. متوجه شد كه تير را از پاى او خارج کرده اند. سپس حضرت فرمود: بخالق الاكبر، من متوجه خارج شدن تير نشدم[2].

[1].اين داستان طبق نقلى در صفين رخ داده كه تير را به دستور امام حسن (عليه السلام ) در حين نماز از پاى حضرت خارج مى نمايند ولى مرحوم فيض در جلد اول محجة البيضاء پيشنهاد قضييه خارج كردن تير را به حضرت زهرا (عليه السلام ) نسبت داده است .
[2]. حديقة الحقيقة ، ص 140، ارشاد القلوب ، ج 2، ص 217

کد:
http://www.ahl-ul-bait.org
/
.
بازگشت به بالای صفحه
Aliabadi
پستتاریخ: چهار‌شنبه 3 اسفند 1390 - 14:23    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

blank.gif

امام علي (ع) و استفاده ايشان از رياضيات درحل مشكلات حقوقي

سه نفر در تقسیم هفده شتر با هم نزاع می کردند،اولی مدعی یک دوم ،دومی مدعی یک سوم و سومی مدعی یک نهم آنها بودند وبه هر ترتیب که خواستند شترها را تقسیم کنند که کسری به عمل نیاید نتوانستند. خصومت به نزد حضرت علی(ع) بردند ، حضرت به آنها فرمود :مایل نیستید من یک شتر از مال خودم بر آنها بیفزایم و آنها را بین شما تقسیم کنم ؟ گفتند :بلی ، پس یک شتر بر آنها افزوده شد ومجموعا 18 شتر شدند و آنگاه یک دوم آنها را که 9 شتر باشد به اولی و یک سوم را که 6 شتر باشد به دومی و یک نهم را که 2 شتر باشد به سومی داد و یک شتر باقی مانده را نیز خود یرداشت.

از سايت ها
بازگشت به بالای صفحه
Aliabadi
پستتاریخ: چهار‌شنبه 3 اسفند 1390 - 15:58    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

blank.gif

رفتار امام علي (ع) با مسكينان

مورخان و مفسران نوشته اند: روزی در مسجد پيامبر(ص) سائلی وارد شد و از مردم درخواست کمک نمود، اما هيچ يک از مسلمانانِ حاضر در مسجد چيزی به او نداد؛ او دست خود را به سوی آسمان بلند کرد وگفت: خدايا، تو شاهد باش که من در مسجد پيامبر و فرستادة تو از مسلمانان کمک خواستم، ولی هيچ يک به من پاسخ مساعد نداد. در همين حال حضرت علی(ع) که در نماز و در حال رکوع بود، با انگشت کوچک دست راست خود اشاره کرد و سائل نزديک شد و انگشتر را از دست آن حضرت بيرون آورد. به دنبال اين عمل خدا پسندانه، بر پيامبر اکرم(ص) وحی نازل شد و آية «انما وليکم الله و رسوله والذين آمنوا الذين يقيمون الصلاة و يؤتون الزکاة و هم راکعون».(1) در عظمت و فضيلت امام علی(ع) بيان گرديد(2)

. تفسير نمونه، ج 4، ص 421 ـ 422.

کد:
http://www.pasokhgoo.ir/

------------------------------
سوره بقره آيه 55
«انما وليکم الله و رسوله والذين آمنوا الذين يقيمون الصلاة و يؤتون الزکاة و هم راکعون»
ولی و سرپرست شما تنها خدا و رسول اوست و کسانی که ايمان آورده اند؛ همان ها که نماز را برپا می دارند و در حال رکوع زکات می دهند.
بازگشت به بالای صفحه
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک صفحه 1 از 1

فهرست انجمن‌ها » فرهنگستان » داستان و حكايت ها در باره امام علي (ع) شماره 3
پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

Home | Forums | Contents | Gallery | Search | Site Map | About Us | Contact Us
------------------------------------------------------------------------

Copyright 2005-2009. All rights reserved.
© by Aftabgardan Cultural Center : Aftab.cc