چهار شنبه 29 فروردین 1403

پرسشهای متداول  •  جستجو  •  لیست اعضا  •  گروههای کاربران   •  مدیران سایت  •  مشخصات فردی  •  درجات  •  پیامهای خصوصی

فهرست انجمن‌ها » بحث‌هاي عمومي » از تولید به مصرف......................

ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک
 از تولید به مصرف...................... « مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی » 
نویسنده پیام
Aliabadi
پستتاریخ: دوشنبه 19 اسفند 1392 - 01:26    عنوان: از تولید به مصرف...................... پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

عضو شده در: 30 بهمن 1388

blank.gif

امتياز: 60455

از تولید به مصرفLuighing

یک روز رفته بودم سوپر میخواستم یک کیلو ماست برای منزل تهیه کنم ....... به این فکر افتادم مگر درست کردن ماست چقدر وقت میبره که آدم خودش نتونه درست کنهConfused البته نه ماست های آبکی و شل وول ....بلکه ماست سفت و تازه و بدون مواد کنسروه و یا هر مواد شیمیایی و غیرهSurprised............. چند لیتر شیر تهیه کرده و ............شروع به آزمایش و درست کردن ماست با روش های نوین کردم Luighing.......

از چند روش این دو روش تجربی و کاربردی Smilingبا موفقیت کامل همراه بود. خیلی تعجب کردم درست کردن اینهمه ماست ، چقدر ساده هستش. ناگفته نماند ، چون ماست خیلی خوشمزه شده بود ، روز بعد همه اش خورده شد و چیزی ازش نموند. حالا دیگه همه اعضای خانواده درست کردن ماست رو یاد گرفتن ، دیگه پنیر هم نمی خریم ، چون ،خودمون درست می کنیم ، انهم با طعم و مزه های نوینLuighing.......به این فکر افتادیم، شاید یک کارخانه تولید لبنیات انشالله بزودی راه اندازی کنیم.Luighing

دوستان عزیز شما هم روش تولیدی مارو آزمایش کنید و لذت ببرید.

روش درست کردن ماست خانگی با صرفه
برای همه خانواده ها
Smiling

این دو روش را بنده آزمایش کردم .در هردو روش ماست خوب وسفتی درست شد. گفتم بد نیست این دو روش ساده درست کردن ماست را برای شما نیزدر این تایپک قرار دهم. زیرا اقتصاد خودکفا درخانواده ها با همین آموزش های ساده شکل می گیره. بهترین آموزش پدر و مادرها به کودکان و نوجوان ها امروزه تاکید برنقش سازنده و تولید کننده بودن با کمترین امکانات و شرایط و توسعه مهارت های کاربردی زندگی است.

اولا با توسعه این مهارت ها علاوه بر صرفه جویی اقتصادی وپولی برای خانواده ها ، کودکان و نوجوانان یادمیگیرند که فعالیت های درون منزل میتواند بهانه ای برا ی خلاقیت و ابتکارهای نوین آزمایش ها با نظارت شما باشد که لذت ان صد چندان است وبرخلاف روش مصرفی میتواند به ما ایده های جدیدی برای خودکفایی خانواده ارائه دهد. از سوی دیگر با این روش های ساده تولید مواد غذایی ازجمله تولید ماست علاوه براینکه به تنوع غذایی خانواده کمک میکنیم ، بتدریج یاد میگیریم فراورده های دیگری مثل کشک و قره قورت را نیز خودمان تهیه کنیم . ماست جزوء یکی از مواد غذایی مقوی و سرشاری از کلسیم و مواد معدنی و اسیدهای مفیدی است که درساخت استخوان و سلول ها تاثیر مثبتی دارد و غذایی است مغذی از مواد پروتینی. برای درست کردن بسیاری از غذاها مثل آش دوغ ، زولبیا ، ماست و خیار، سس سالاد، دسر شیرین به ماست نیازداریم. بنابراین می بینیم که ماست درزندگی روزانه مصارف و کاربردهای زیادی دارد.
بطور مثال برای بانوان مایع مقوی ماست ،ارزان ترین ،ساده ترین ،لوسیون نرم کننده( ضد چروک) ، پاک کننده و مرطوب کننده پوست هستش که هزینه ای دربرندارد.

1. روش اول درست کردن ماست شیرین و سفت خانگی:

ابتدا دستها را با صابون خوب می شوئیم بعد یک لیتر شیرراتوی ظرفی ریخته روی اجاق گاز آنرا گرم می کنیم. بعد ظرف شیر را کنار میگذاریم تا مقداری خنک شود.بطوری که وقتی انگشت را درون شیر می کنیم ، شیر خوب گرم باشد ولی انگشت شما نسوزد. یک فلاکس مناسب چای را برداشته ومقداری آب جوش توی فلاکس ریخته و آب جوش را توی فلاکس میچرخانیم تا درون فلاکس خوب داغ و ضد عفونی شود. بعد فلاکس را خالی کرده و در فلاکس را میگذاریم تا درون فلاکس خوب گرم بماند( برای درست کردن ماست درون فلاکس بعنوان ظرف تهیه ماست باید خوب گرم باشد).

بعد درون این یک لتیر شیر گرم( ظرفی که شیر را گرم کرده ایم) سه قاشق غذاخوری ماست می ریزیم و با قاشق سریع ان را با شیر یک دور خوب مخلوط می کنیم تا ماست به تمام قسمت های شیر پخش شود و در این حین می بینیم که شیرآهسته آهسته شروع به بستن می کند. لطفا دقت بفرمائید مایع شیررا بیش از اندازه با قاشق به هم نزنید ، زیرا این عمل مانع بسته شدن ماست میشود.
بعد مایع حاوی شیر و ماست را که اماده کرده ایم درون فلاکس می ریزیم و دران را فوری می بندیم و به مدت سه ساعت در جایی گرم کنار شوفاژ قرار میدهیم و دورش را با یک پتو می پوشانیم تا خوب گرم بماند.

روش دیگر نیز این است که اول فقط شیر گرم را توی فلاکسی که درونش را از قبل با روش بالا توضیح دادیم ، (گرم می کنیم ) می ریزیم و سه قاشق ماست را بعد بالا فاصله توی فلاکس می ریزیم ، بعد در فلاکس را خوب بسته و سه دور فلاکس را به شکل چرخشی می چرخانیم تا مایع ماست و شیر درون فلاکس گرم خوب با هم مخلوط شوند. فالکس را جای گرم مثل شوفاي گذاشته و دورش را با یک پتو می پوشانیم تا سه ساعت خوب گرم بماند و تکان نمیدهیم تا ماست خودش را بگیرد.

بعد از سه ساعت وقتی درفلاکس را که باز کنید ، می بینید ماست شما در مرحله اولیه بسته و درست شده. لطفا بلافاصله در فلاکس را ببنید. برای اینکه ماست شما خوب سفت و خوشمزه شود. فلاکس را به مدت 12 تا 15 ساعت درون یخچال قراردهید تا خوب رسیده و اماده شود. برای همین بهترین وقت درست کردن ماست شب است. زیرا بدون زحمت می توانید 12 تا 15 ساعت فلاکس را درون یخچال قرار دهید و روز بعد یک ماست سفت و خوشمزه خواهید داشت. درست کردن ماست سفت و خوشمزه در منزل به صرفه است زیرا میزان ماست تولیدی شما همیشه زیاد خواهد بود و میتوانید با مقداری میوه له و رنده شده ماست میوه و یا با کمی عسل یا شیره انگور ماست شیرین دسری برای همه اعضای خانواده اماده بفرمائید.
----------------------------

2. روش دوم درست کردن ماست با دستگاه میکروفر:

در این روش مثل روشی که درنمونه بالا گفته شد. یک لیتر شیررا درظرف فلزی ( بطور مثال یک قابلمه آلومینومی بدون دسته یا دسته فلزی، دسته قابلمه نباید پلاستیکی باشد )گرم میکنیم وبعد از خنک شدن شیر ،با انگشت میزان گرمای شیر را اندازه می گیریم ، شیر باید کاملا گرم باشد ولی نه به اندازه ای که انگشت شما بسوزد، بعد سه قاشق غذاخوری ماست را با شیریک دور به شکل چرخشی مخلوط کرده واین مایع گرم را ظرف نسوز شیشه ای ریخته و درون میکروفرقرار میدهیم ساعت میکرووفر را روی 30 دقیقه تنظیم می کنیم و میزان درجه میکروفرراروی کمترین میزان آن یعنی 90 درجه قرار میدهیم. میکرووله ظرف شیر را چرخانده و محیط گرم و مناسبی برای ظرف حاوی شیر برای تهیه ماست فراهم میکند و چون ظرف شیشه ای نسوز گرم است ، گرما را در خود نگه داشته و فرایند ساخت ماست بهتر و ساده انجام میشود. درازمایش بعدی به سبک سنتی یعنی در یک کوزه سفالی درگشاد و یا ظرف سفالی دیزی میخواهم ماست درست کنیم ، شاید خوب از آب درامد. از این نوع ماست طرف های لرستان زاکرس خیلی سالها پیش خریدیم که روی کوزه های ماست یک سرماست خامه ای نیزداشت. نمیدانم حالا هم از این ماست های کوزه ای درست میکنند یا همه چیزهای سنتی خوب ماست کوزه ای هم فدای تولید دبه ای شده. از انصاف نگذریم ماست شهرری بازار جضرت شاه عبدالعظیم هم حرف نداره و به ماست شاه عبدالعظیم معروف هستش خیلی خوب درست میشه وهمیشه فروش خیلی خوبی دارند. شاید عرضه این ماست سطلی خوش طعم و خامه دار برای گردشگران شهرری یکی از بهترین سوغاتی های سالم سرسفره ایرانی باشه که برای خانواده و دوستان حتما نباید از دستش داد.

ادامه توضیحات طرز تهیه ماست...................

بنده در ماست را بازگذاشتم و بعد از 30 دقیقه ماست سفت و خوبی درست شد. یک بار احساس کردم غلظت ماست به شکل دلخواه نیست دوباره 10 دقیقه با 90 درجه سانیگراد وقت ساخت و بارامدن ماست را ادامه دادم و ماست واقعا سفت و عالی شده بود. بعد وقتی میکروفراتوماتیک خاموش شد. ماست درست شده را به همان حالت به مدت 3 ساعت درون میکروفرخاموش ولی گرم گذاشتم بماند تا ماست بطور کامل پرورده شود. بعد از سه ساعت ظرف حاوی ماست درست شده وتازه را برداشته و بمدت 12 ساعت درون یخچال قراردادم . بعد از 12 ساعت یک ماست شیرین و سفت و عالی درست شده بود. نشانه اینکه ماست شما خوب گرفته و جا افتاده این است که لبه ظرف ماست شما بعد از 12 ساعت چند میلیتر آبی به رنگ سبز خیلی روشن ویا زرد کمرنگی میاندازد. برای اینکه ماست شما سفت تر و به هیچوجه شل ول نشود، میتوانید این مایع را با یک قاشق چای خوری و یک تعلبکی چینی کم کم از لبه ماست بردارید . اگر هم نخواستید میتوانید ، این مایع را به همان شکل توی ظرف ماست بگذاریدبماند ، زیرا این مایع حاوی مواد مغذی و معدنی و املاح زیادی است ،هرچند به چشم نمی اید.

دوستان عزیز با این دو روش بسیار ساده میتوانید هر هفته چند لیتر ماست براحتی برای کلیه اعضای خانواده فراهم کرده و در هزینه خرید ماست صرفه جویی نمائید.
-------------------
دوستان عزیز اگر کسی روش ترش کردن ماست را میداند ،خوشحال میشویم، در این تایپک برای ما روش درست کردن آن را (برای تهیه دوغ با طعم ترش) توضیح دهد. اگر دوستان روش های نوین دیگری برای درست کردن ماست میدانند ،خوشحال خواهیم شد دوستان لطف فرموده برایمان دراینجا شرح دهند. در این تایپک سعی می کنیم هر چند وقت روش های نوین تهیه مواد غذایی ازجمله سس ها ، دسرها ، چاشنی ها ویا رشته و ماکارونی خانگی را برایتان توضیح دهیم. با تشکر فراوان...................مولف

این مطلب آخرین بار توسط Aliabadi در شنبه 24 اسفند 1392 - 03:48 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی [وضعيت كاربر:آفلاین]
تشکرها از این تاپیک
Aliabadi از این تاپیک تشکر میکنم 
Aliabadi
پستتاریخ: دوشنبه 19 اسفند 1392 - 05:21    عنوان: روش بعدی درست کردن ماست خانگی پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

blank.gif

روش درست کردن ماست در اجاق فرگرم ولی خاموش

طبق روش بالا بعد از اینکه شیر را داغ کرده وبه هم میزنیم تا شیر سر نرود ونسوزد بعد ظرف شیرداغ را میگذاریم کمی از حرارت بیفتد ولی نباید سرد و خیلی ولرم شود. برای سنجش گرمای مناسب با انگشت( شیر باید گرم باشد تاحدی که انگشت دست نسوزد)گرمی شیر را لمس میکنیم. شیر حتما باید 45 درجه سانتیگراد گرم باشد.

بعد سه قاشق غذاخوری ماست را با کمی شیر مخلوط کرده واز کناره ظرف به شیراضافه میکنیم و با قاشق این دو مواد را یک یا دو دور از کنار ظرف به هم زده و در قابلمه را می بندیم.
فر را از قبل به اندازه 50 تا 80 درجه گرم کرده و چند شیشه تمیز خالی خیارشور و یا مربا را درون فر قرار میدهیم تا خوب گرم شوند. بعد از اینکه شیشه ها گرم شدند و محیط فر هم کاملا گرمای مناسب را داشت فرراخاموش میکنیم. در این مرحله میتوانید یا

1. ظرف قابلمه شیرگرم و ماستی که با ان مخلوط کرده ایم با درجه دمای 45 درجه را بمدت چهار الی 5 ساعت درون فرگرم ولی خاموش قرار دهیم تا ماست کاملا ببند .

2. یا مایع گرم مخلوط در قابلمه را درشیشه های گرم خالی کرده و درب شیشه ها را بسته وبمدت 3 الی 4 ساعت توی فرگرم شده ولی خاموش شده می چینیم و دور شیشه ها را با حوله تمیزی میپوشانیم تا خوب گرم بماند، زیرا این گرما برای تبدیل قندشیر به مواد مخمری ماست لازمه کار است تا مایع شیر به ماست تبدیل شود.

مرحله دوم تهیه ماست ساده

بعد از پنج ساعت شیشه های ماست را درآورده و بمدت 12 الی 15 ساعت توی یخچال می چینیم تا مرحله دوم بسته شدن ماست تکمیل شود. روز بعد صبح وقتی در یخچال را بازکردیم. ماست درست شده رامی بینیم . کنار ظرف ماست کمی آب میاندازد و مایع ماست سفت تر وازآب ماست مجزاشده. آبی را که روی و کناره ظرف ماست جمع شده را میتوانید باقاشقی در شیشه خالی کرده ودرب آنرا بسته برای تهیه دوغ کنار بگذارید.

حال ماست ساده سفت و عالی برای مصارف مختلف درطول هفته اماده است.هرقدر چربی شیر بیشتر باشد ماست شما طعم بهتر داشته و راحت تر تهیه میشود.
------------------------------
طرز تهیه دوغ:

آبی را که از ماست جدا کرده و در شیشه ای ریخته ایم را با چند قاشق ماست مخلوط کرده ودرب شیشه را بسته وبمدت چند ساعت دردمای آشپزخانه میگذاریم تا مایع اولیه دوغ ترش شما درست شود. بعد مقداری عرق نعناء وکمی نمک را برداشته و به محلول دوغ درون شیشه اضافه می کنیم و آن را خوب به هم میزنیم. بعد ان را درتنگ ریخته و برای اینکه دوغ خنک شود میتوانیم ان را درون یخچال بگذاریم و ویاچند قطعه یخ به ان اضافه کرده وحال دوغ معطربا رنگ سفید اماده مصرف است.
------------------
طرز تهیه ماست سفت کیسه ای:

وسایل لازم
1. یک کیسه نخی دوخته شده از چلوار سفید که قبلا با آب جوش یکدور ان را جوشانده و ضد عفونی کرده ایم.
2. یک آبکش پلاستیکی
3. دو ظرف ته گود و یا دو قابلمه مناسب که دردرون یکی آبکش راقرار دهیم. ظرف دوم یا ته گود و یا قابلمه فرق نمیکند برای مرحله اول کار لازم است.
4. یک تکه نخ محکم بلند
5. یک قابلمه ماست خانگی دست ساز خودتان
6. مقداری نمک
ماست سفت کیسه ای را دردو نوع یا چند نوع میتوانید تهیه کنید الف . نوع ساده ان که ماست را با نمک مخلوط کرده و کمی ( 10 دقیقه) میگذاریم بماند تا نمک با ماست خوب ترکیب شود. بعد این مایع را در کیسه نخی ریخته و ماست کیسه ای سفت سفید رنگ بدست می اید که برای تهیه بورانی های مختلف کاملا مناسب است.
ب. ماست را همراه با مقدار لازم نمک و هر نوع سبزیحات معطر پودری مورد نظر مخلوط کرده و یک ساعت میگذاریم بماند تا ماست طعم سبزیجات معطر را بخود بگیرد.بعد از یک ساعت این ماست را درکیسه نخی ریخته و ماست سفت سبز و سفید با طعم گیاهان مورد نظر بدست میاید.این نوع ماست سفت شده رااگر با خامه ترکیب کنید برای مالیدن روی نان برای صرف صبحانه کاملا مناسب است.
سبزیجات معطر مناسب برای درست کردن ماست کیسه ای مخلوط شامل نعناع، ریحان سبز و بنفش ، سوسن عنبر، شوید ، مرزه ، تخم گشنیز ، گلپر و سایر ادویه ها می باشند که نوع و مقدار ترکیب این مواد با ماست کیسه ای مخلوط مورد نظربسته به نوع ذائقه شما دارد.
روش درست کردن ماست سفت کیسه ای با دو کیلو ماست( 500 الی 600 گرم ماست سفت کیسه ای خوب)
- ابتداء کیسه نخی رادر درون ظرف ته گود و یا قابلمه ای مناسب قرار میدهیم و سرکیسه را به طرف بیرون میچرخانیم تا موقع کار مزاحم کار نشود. البته اگر کسی کنار دست شما سرکیسه ماست را برایتان نگهدارد ،کار شما راحت تر خواهد شد. بعدبا ملاقه ای بزرگ دوکیلو ماست معمولی را درون کیسه نخی میریزیم.بعد از اینکه همه ماست را درون کیسه بطورمرتب ریختیم، کیسه را کمی بلند کرده ودور کیسه را یک دوربنرمی پیچ داده( این پیچ نباید خیلی شدید باشد، زیرا میگذاریم آب بنرمی خود بخود از کیسه نخی خارج شود) و سرکیسه را یک گره میزنیم وقتی که آب اصلی درظرف ته گود خارج شد. سرکیسه را با نخ بسته و بمدت سه الی چهارساعت به محل محکمی می بندیم. باید دقت شود زیر کیسه یک ظرف ته گود ازپیش باید قرار داده شود تا باقی مانده آبی را که از کیسه ماست خارج میشود دراین ظرف ته گود جمع شود تا آب خارج شده از ماست روی کفه کابینت و یا کف آشپزخانه شما ریخته وکاراضافه درست نشود.
مرحله دوم تهیه ماست کیسه ای
کیسه حاوی ماست را برداشته ودرون ابکشی که زیران ظرف ته گودی که با آبکش مماس نباشد قرارمیدهیم تا باقی مانده آب از ماست خارج شود. کیسه ماست را توی آبکش قرار میدهیم و یک ظرف سنگین یا یک تکه سنگ درشت شسته شده را روی کیسه بمدت سه تاچهارساعت قرار میدهیم ماست کیسه ای شما بشکل سفت کاملا اماده مصرف است. البته میزان سفتی ماست بستگی به مدت ساعت هایی که کیسه ماست بطور آویزان ونیز درمرحله دوم کاردرون ابکش قرار میگیرد دارد. هرقدر ساعت کار کم باشد ماست شل تر وهرچقدر ساعت بیشتری باشد ، ماست کیسه ای سفت تر میشود. کار این کیسه نخی درواقع مانند یک فیلتری و توری نازکی است که آب ماست را از مواد اصلی ان جدا میکند وماست سفت درست میشود.
آبی که از ماست خارج شده با چند قاشق ماست برای تهیه دوغ ترش با روش بالا کاملا مناسب است.

موارد استفاده از ماست کیسه ای:

اگردوست داشتید میتوانید این ماست سفت کیسه ای نوع ساده سفیدرا با مقداری خامه مخلوط کرده ومایعی نرم وخوش طعم آماده میشود که برای صبحانه مناسب بوده و میتوانیم آنرا روی نان مالیده و صرف کنیم.

دسر میوه ای

ماست سفید نیم کیسه ای ساده ( با نصف مدت زمانی ماست کیسه ای بجای هشت ساعت بلکه دوساعته تهی کرده ) را میتوانیم با یکی از این پورها یعنی پوره توت فرنگی ، پوره پرتغال ، پوره هلو ، پوره گیلاس ، پوره توت سفید ، پوره میوه نارنگی ، پوره گلابی پوست گرفته شده ،پوره سیب پوست گرفته شده و یا پوره موز مخلوط کرده ودسرخوش طعمی را با آن درست کنیم.

سس روی ساندویچ یا سالاد

مقداری ماست نیم کیسه شده ( 4 ساعته) را که کمی شل تراز ماست کیسه ای کامل است را با دوسه حبه سیر پوره و نرم شده ترکیب کرده و میگذاریم نیم ساعت تا یک ساعت بماند. این سس برای ساندویج ها و روی سالاد کاملا خوش طعم است.

سس سبز و یا ادویه ای کنار غذاها

مقداری ماست نیم کیسه شده را یا با پودر کوری ، یا با پودرفلفل قرمز ، یا با پودرگلپر ، یا با پوره شوید تازه ویا با عصاره سبزی های خوش طعم مانند گشنیزو تره ، یا با عصاره تره وجعفری ، یا با عصاره شوید و تره مخلوط کرده و ماست سبز خوش رنگی درست میشود که برای کنار غذاهای سرخ شده مانند شامی و کوکو و کباب ها کاملا مناسب است.
این سس تهیه شده با ماست نیم کیسه ای با رنگ های گوناگون سرخ ،زرد و قرمز و سبز برای دکور غذاهای خشک مثل کوکو ، کباب ها ، شامی ها کاملا مناسب وچاشنی مناسبی برای طعم این غذاهاست.

--------

یک نکته در مورد کیسه نخی برای تهیه ماست کیسه ای

اگر کیسه نخی سفید در دسترس ندارید، میتوانید یک حوله تمیز نخی آشپزخانه مصرف نشده رابرداشته و با چرخ خیاطی دوطرف ان را دوخته تاکیسه مورد نیاز اماده شود.قبل از مصرف این کیسه رایک دوردرقابلمه ای حاوی آب جوش انداخته ومی جوشانیم تا کاملا ضد عفونی شود. بعد آب قابلمه ای را که حوله آشپزخانه رادر آن قراردارد را خالی کرده و میگذاریم کیسه خنک شود تابرای تهیه ماست کیسه ای از آن استفاده کنیم. بعد از اتمام کار، کیسه نخی را درظرف تمیزی با پودرلباس شویی کاملا شسته و درقابلمه ای حاوی آب جوش انداخته ، آنرا چند دور در اب جوش میجوشانیم تا خوب ضد عفونی شود بعد آنرا خشک کرده وکنار میگذاریم تا برای درست کردن ماست در نوبت های بعدی استفاده شود.................مولف
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
طرز تهیه ماست

مواد لازم:
شیر=۱ لیتر(۵پیمانه)
ماست=۲قاشق سوپخوری

طرز تهیه:
نخست شیر را می‌جوشانیم می‌گذاریم کمی سرد شود بحدی که دست را نسوزاند نکته حساس حد گرمی شیر است که باید انگشت گرمی آنرا کاملاً حس کند بدون آنکه انگشت را بسوزاند بعد قاشق ماست را از کنار ظرف داخل شیر می‌ریزیم ظرف را آهسته تکان می‌دهیم تا شیر با ماست کمی مخلوط شود بدون آنکه آنرا بهم بزنیم بعد بشقابی را روی دهانه ظرف می‌گذاریم و روی آنرا با پارچه کلفتی مثل پتو می‌پوشانیم ۴ تا ۵ ساعت باید بماند تا ماست بسته شود و سرد شود بعد روی آنرا باز کرده در جای خنکی می‌گذاریم تا کاملاً سرد شود. توضیح آنکه اگر ماست آب انداخت و بره بره شد شیر زیاد داغ بوده و اگر ماست نبست شیر سرد بوده و یا مایه ماست آن که همان دو قاشق است کم بوده یعنی در اندازه‌گیری شیر و ماست دقت نشده. ممکن است ماست را با کمی شیر مخلوط نموده بعد شیر را ریخت و در اینصورت ماست رویه نمی‌بندد.

بنابراین مراحل تهیهٔ ماست به ترتیب بدین شرح است:
شیر پاستوریزه را روی حرارت بگذارید تا دمایش به ۸۵ درجه سانتی گراد برسد. وقتی به این دما رسید، به مدت دو دقیقه بگذارید روی حرارت بماند تا میکروب‌های آن نابود شوند.
این شیر پاستوریزه شده را داخل ظرف بلند و کاملاً استریل شده‌ای بریزید و اجازه دهید تا خنک شود و دمایش به ۴۳ درجه سانتی گراد برسد. نصف فنجان (معادل ۱۲۰ میلی لیتر) ماست گرم به شیر اضافه نموده و روی ظرف را کاملاً به پوشانید.
تقریباً ۶ ساعت بعد، مخلوط ما تبدیل به یک ماست شل و قابل خوردن شده است؛ به شرطی که دمای مخلوط در تمام این مدت، دقیقا ۴۳ درجه سانتی گراد باشد.اگر وسیله‌ای برای کنترل دمای مخلوط ندارید، می‌توانید این مخلوط را داخل فری که تنها شمعک آن روشن است قرار دهید. هرچه دمای مخلوط از ۴۳ درجه کمتر باشد، مدت بیشتری طول می‌کشد که ماست جامد شود. ماست زمانی آماده‌است که وقتی ظرف را کج می‌کنید، دیگر حالت آبکی نداشته باشد و به راحتی تکان نخورد. برای تخمیر شیر، دما بسیار با اهمیت می‌باشد که برای مدت چند ساعت، دمای شیر باید ۴۳ درجه سانتی گراد باقی بماند. در تهیهٔ صنعتی ماست، ثابت ماندن شیر در این دما را دستگاه‌های ماست سازی انجام می‌دهند. همچنین مسئلهٔ پاکیزگی و عاری بودن ظروف و وسایل از هر گونه آلودگی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

منبع گزارش ویکی پدیا
بازگشت به بالای صفحه
rezvaneh
پستتاریخ: دوشنبه 19 اسفند 1392 - 10:22    عنوان: پاسخ به «از تولید به مصرف......................» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

عضو شده در: 16 تیر 1390
blank.gif

امتياز: 33520

Luighing
سلام بر علی آبادی عزیز!!

من هم دو ماه و یک روز هست که به سیل جمعیت ماستبند ها اضافه شدم Luighing

تجربه ی لذت بخشی... love struck
در تجربه اول به خاطر کم بودن مقدار مایع، به جای ماست به خامه دست پیدا کردم!! خوشبختانه موقع مایع زدن از کمی خامه هم استفاده کرده بودم، بعد از عمل اومدنش کمی هم عسل بهش اضافه کردم و ما چند هفته ای هست که فقط خامه عسلی می خوریم و میخوریم و میخوریم Luighing

اما در تجربه دوم به ماست خوب و خوشمزه و سفتی دست پیدا کردم و سر تا پا و پا تا سر غرور من رو گرفت... و خواستم که دوغ هم درست کنم که کدبانو بودن خود را به رخ جهانیان بکشم اما امــــــــــــــــــــــان از غرور Worried دوغم نه تنها دوغ نشد بلکه ماست هم نشد نه خامه و نه پنیر و نه هیچ چیز دیگه ای که بتونم اون رو غالب کنم تا سندی بر همه فن حریف بودنم باشه Very Happy

اما انصافا ماست رو خیلی خوب درست کردم یکی از دلایل موفقیتم انتخاب مایع خوب بود که بنده ماست سون رو انتخاب کردم، قصد دارم این بار ماستم رو در ظرف سفالی درست کنم حس می کنم در سفت شدن و گرفتن آب اضافی ماست خیلی کمک کنه.

بعد اینکه بتونم یه دوغ خوب درست کنم می رم سراغ پنیر Very Happy

بعد از گذشت تقریبا یک سال و نیم از پروژه جوجه ریزیم و رسیدن به تخم مرغ های رسمی و خوشمزه و گاهی گوشت مرغ رسمی Very Happy به فکر خرید چند عدد گوسفند افتادم!! تا در زمینه لبنیات هم به خودکفایی برسم Very Happy فقط دارم فکر می کنم تو تراس یک در یک چند تا گوسفند جا میشه Luighing Luighing Luighing
بازگشت به بالای صفحه
rezvaneh
پستتاریخ: دوشنبه 19 اسفند 1392 - 10:25    عنوان: پاسخ به «از تولید به مصرف......................» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

عضو شده در: 16 تیر 1390
blank.gif

امتياز: 33520

راستی برای درست کردن ماست ترش باید دو روز اون رو بیرون یخچال در ظرف در بسته نگه داشت Winking

باایمان، سلامت و شاد باشید.
بازگشت به بالای صفحه
Aliabadi
پستتاریخ: دوشنبه 19 اسفند 1392 - 13:04    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

blank.gif

rezvaneh جان پس بالاخره موفق به درست کردن ماست خوب شدیدVery Happy کلی خندیدم و بعد از کار زیاد خستگی ام دراومدVery Happy بخصوص برای اون خامه و عسل ایی که درست کردید Very Happyحالا چی شد به فکر دامپروری افتادیدVery Happy راستی فکر علف هاشون رو کردیConfused حالا جاش هیچیVery Happy خیر باشه ...........از شوخی بگذریم.......................
شاید رضوانه عزیز باورتون نشه ولی چند نفر از آشنایان قدیمی وارد خط تولید شدند ، کارشون رو اول با چند تا فوت و فن ساده و یک کم تجربه های موفق و ناموفق ازخودشون و این و اون شروع کردنSmiling وکسی فکر نمی کرد کارشون بگیره . حالا صاحب کلی تجربه شغلی با ارزش هستن........ که میشه باهاش کتاب ها نوشت ، بعضی هاشون کارو کاسبی شون سکه هستشSmiling چون بازار ماست سازی وپنیرفروشی ،تو رشته تولیدی قنادی و پیتزافروشی و شاخه های دیگه بخش های غذایی ادامه پیدا میکنه . بازار ماست سازی و پنیرسازی همیشه پررونقه Luighing

در مورد مایع ماست انتخاب تون خیلی به جاست، این ماست ، شاید یکی از خوش طعم ترین ماست ها باشه ،چو ن فرمول تولیدی اش خوبه. بخاطر کیفیت اش البته یک کم از بقیه ماست ها گرون تر هستش . بعنوان مایع ماست کاملا مناسب هستش و ماست خوبی باش میشه درست کرد. در ضمن ازتون خیلی ممنونم روش درست کردن ماست ترش رو برامون توضیح دادید. دستتون درد نکنه. شما هم همیشه شاد و سلامت باشیدSmiling

-------------------------------

حالا درست کردن ماست رو که یاد گرفتید ،میتونید برای ایام عید باهاش زولبیا و بامیه های خوش رنگی درست کنید.

چون نزدیک ایام عید نوروز هستیم به این فکر افتادم راه و روش نخودچی دست ساز خودم رو بنویسم و تو تایپک بذارم تا هرکسی خواست شیرینی نخودچی درست کنه ،آرد نخودچی اش از پیش اماده باشه. ولی دیدم ای دل غافل ! از من بهترش رو تهیه کردند. برای اینکه شما شیرینی نخودچی تون رو دم عید به شکل فراوان و ارزان تولید کنید و تو بخش شیرینی سازی حداقل در مورد شیرینی نخودی خودکفا بشید ، روش تهیه نخودچی رو براتون میذارم.Very Happy

حالا دیگه میریم سراصل مطلب ،تا مهمون ها و بخصوص بچه ها که عاشق شیرینی نخودی هستند، از شیرینی نخودچی بی بهره نمونن. وقتی نخودچی آسیاب میشه ، با هاش آرد نخودچی درست میشه. با آرد نخودچی میشه شامی ، کوفته و شیرینی های بسیار خوش طعمی درست کرد که رونق بخش سفره ایرانی و ایام نوروزهستش. استفاده دیگه نخودچی اینه که بخشی از آچیل عید نوروز رو تشکیل میده . با این روش میتونید تا دلتون میخواد تو منزل نخودچی تهیه بفرمائید ، بعدش هم بایک آسیاب برقی آرد نخودچی برای دهها جور غذا و تنقلات.
حالا بریم ببینیم نخودچی رو چه جور درست میکنند ؟ ببینید ، درست کردنش ،چقدر ساده هستشSmiling

----------------------------

روش تهیه نخودچی

زمان تهیه: 5 دقیقه
زمان پخت: 35 دقیقه
مواد لازم: نخود: یک قوطی کنسرو یا خوب خیس خورده و پخته شده روغن زیتون: مقداری نمک: مقدار لازم

طرز تهیه: ابتدا فر را روی درجه 400 از پیش گرم کنید. نخودها را درون آبکش ریخته و خوب بشویید. تمام پوست های شل آن ها را بگیرید. آب آن ها را خوب بگیرید و روی سینی مخصوص فر که از قبل کاغذ مخصوص پخت درون آن قرار داده اید، پخش کنید. مقداری روغن زیتون روی آن ها اسپری کرده و سینی را در قسمت میانی فر قرار دهید. ابتدا 20- 15 دقیقه آن ها را حرارت دهید سپس درب فر را باز کرده و خوب آن ها را تکان داده و زیر و رو کنید. درب فر را ببندید و 20- 15 دقیقه دیگر یا تا زمانی که سفت و ترد شوند ولی نسوزند، آن ها را حرارت دهید. آن ها را از فر خارج کرده، روی آن ها نمک بپاشید و بگذارید سرد شوند.

منبع گزارش سایت غذا و سلامت

کد:
http://میان-وعده.worldfood.ir
بازگشت به بالای صفحه
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک صفحه 1 از 1

فهرست انجمن‌ها » بحث‌هاي عمومي » از تولید به مصرف......................
پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

Home | Forums | Contents | Gallery | Search | Site Map | About Us | Contact Us
------------------------------------------------------------------------

Copyright 2005-2009. All rights reserved.
© by Aftabgardan Cultural Center : Aftab.cc