جمعه 10 فروردین 1403

پرسشهای متداول  •  جستجو  •  لیست اعضا  •  گروههای کاربران   •  مدیران سایت  •  مشخصات فردی  •  درجات  •  پیامهای خصوصی

فهرست انجمن‌ها » آشنايي با ساوه و روستاهای آن » وضعیت باغ‎های میوه ساوه +تصاویر

ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک رفتن به صفحه قبلی  1, 2
 وضعیت باغ‎های میوه ساوه +تصاویر « مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی » 
نویسنده پیام
soveh
پستتاریخ: پنج‌شنبه 5 تیر 1393 - 22:49    عنوان: پاسخ به «وضعیت باغ‎های میوه ساوه +تصاویر» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

عضو شده در: 2 فروردین 1389
blank.gif

امتياز: 87705

خیلی ممنون atena, جان... تاپیکت با آدم حرف میزنه Very Happy مخصوصا عکسهای آلبالو

همونطور که در پست آخر گفتی، در مورد باسلق قراره بعداً صحبت کنی... میگم چطوره ، همین میوه ها بعدا جداگانه یه تاپیک بشه و کل چیزایی که ساوه ای ها با این میوه ها درست میکنن ،توش گفته بشه...مثلاً تمام غذاها و ترشی ها و شیرینی های معروفی که ساوه ای ها با گردو درست می کنن تو اون تاپیک گفته بشه... من شنیدم سمت نوبران بعضی ها از گردوی نارس (گردو در ماه فروردین) و تمرهندی ترشی درست می کنن...البته تست هم کردم...فوق العاده بود...
و خوبه که بچه ها دخالت داده بشن...یعنی اول تاپیک از اونها بخواهید که تجربیاتشون و دیده ها و شنیده هاشون را از روستاشون بیان کنن.
ممنونم
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در Yahoo Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
atena
پستتاریخ: جمعه 6 تیر 1393 - 13:03    عنوان: پاسخ به «وضعیت باغ‎های میوه ساوه +تصاویر» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

عضو شده در: 26 مهر 1389

iran.gif

امتياز: 33700

آقای مدیر انجمن‎های عزیز؛
درباره پیشنهادتون موافقم. البته تصاویری که دارم تهیه می‎کنم بیشتر درباره مراحل تولید و اینهاست....
انشالله که دوستان هم طبق گفته‎ی شما همکاری کنن.
متشکرم
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی [وضعيت كاربر:آفلاین]
sima_vafa
پستتاریخ: شنبه 7 تیر 1393 - 19:30    عنوان: پاسخ به «وضعیت باغ‎های میوه ساوه +تصاویر» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

عضو شده در: 30 تیر 1392

امتياز: 550

atena جان سلام
من اومدم Winking
ممنون از مطلبت جالب بود.
فقط این عکسارو گذاشتی فکر مردمو کردی تو این گرونی!!
خدایی بد با روح و روان من بازی شد Winking
بازگشت به بالای صفحه
atena
پستتاریخ: یکشنبه 8 تیر 1393 - 12:52    عنوان: پاسخ به «وضعیت باغ‎های میوه ساوه +تصاویر» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

iran.gif

sima_vafa, جان، ممنون عزیزم Smiling گرونی ها رو دیگه باید باهاش کنار اومد دیگه Very Happy
به امید روزهای بهتر برای مردم این سرزمین
بازگشت به بالای صفحه
a_savehei
پستتاریخ: دوشنبه 23 تیر 1393 - 18:46    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

عضو شده در: 8 آذر 1391
blank.gif

امتياز: 50

سلام اتنا
نکته های باحالی گفتی بازم ادامه بده.
thank
بازگشت به بالای صفحه
petroavan
پستتاریخ: پنج‌شنبه 6 شهریور 1393 - 16:32    عنوان: Re: وضعیت باغ‎های میوه ساوه +تصاویر پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شروع فعالیت
شروع فعالیت

عضو شده در: 6 شهریور 1393
blank.gif

امتياز: 175

atena نوشته است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با شروع گرما در ساوه، فصل برداشت از میوه‎های این شهرستان هم شروع شده البته با توجه به تفاوت آب و هوایی که در باغات اطراف شهرستان با باغ‎هایی که در فاصله دورتر و هوای خنک‎تر وجود داره باعث شده تا تقریبا زمان برداشت از این نعمت‎های الهی بلندتر باشه و مردم از میوه نوبرانه تا انتهای فصل اون میوه حداقل یکی دو ماه یا بیشتر بتونن از میوه‎ها استفاده کنن.

این هفته توفیقی شد تا به همراه دوستان به یک سری از باغ‎های اطراف بریم و از وضعیت درختان میوه تصاویری رو تهیه کنیم و برای دوستان ساوه سرایی قرار بدیم....

در توضیحات تکمیلی درباره باغ‎های ساوه باید این رو هم ذکر کنیم که:

بالغ بر 20 هزار هکتار باغ در ساوه وجود دارد که سالانه 170 هزار تن انواع محصول باغی از آن‎ها برداشت می‎شود. که این میزان به ترتیب شامل انار، انگور، بادام، گردو، پسته، انجیر و زیتون است. ساوه رتبه نخست تولید محصول‎های باغی استان مرکزی را به خود اختصاص داده است.
ساوه تامین کننده بخشی از نیازهای بازار میوه کشور نیز محسوب می شود، و محصول‎های باغی تولیدی از ساوه به سایر استان‎ها مانند تهران و کشورهای اروپایی، حوزه خلیج فارس و آسیای میانه نیز صادر می‎گردد.

....................................
انشالله سایر عزیزان هم از باغ‎های میوه‎ای که در منطقه خودشون وجود داره تصاویری رو در اینجا قرار بدهند که همگی ازش استفاده ببریم.

..................................
با سلام خدمت همه دوستان و سروران گرامی
از دوستان شنیدم که به دلیل گرمای بی سابقه هوا در ساوه، وضعیت محصول انار منطقه برای سال 1393 خیلی روشن نیست. امیدوارم که امسال شاهد محصول انار خوبی برای همه کشاورزان سخت کوش منطقه باشیم.
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
atena
پستتاریخ: جمعه 7 شهریور 1393 - 19:21    عنوان: پاسخ به «وضعیت باغ‎های میوه ساوه +تصاویر» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

iran.gif

petroavan, عزیز؛ متاسفانه باید بگم که باغات انار، البته بخش اعظمی که من از اونها در این یک ماه اخیر دیدن کردم وضعیت اسف باری دارند.
به امید سال‎های پربار و پر برکت؛ انشالله
بازگشت به بالای صفحه
atena
پستتاریخ: جمعه 7 شهریور 1393 - 20:30    عنوان: پاسخ به «وضعیت باغ‎های میوه ساوه +تصاویر» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

iran.gif

میوه « به »

« به » ( Quince )؛ میوه ای زرد رنگ، خوشبو، گرد و یا به شکل گلابی است که سطح آن پوشیده از کرک بوده و دارای طعمی مطبوع، شیرین و یا کمی ترش و تقریباً گس با گوشت خشک و کرکی است.

درخت « به »، درخت کوچکی از تیره گلسرخیان ( جزء دسته سیب‎ها ) است که پوست ساقه و تنه آن قهوه‌ای می‎باشد. برگ‎های آن پوشیده از کرک و صاف است. گل‎های ( شکوفه‎های ) آن درشت، به رنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می‌باشد.
برگ، شکوفه، میوه و دانه ( به دانه ) به مورد استفاده‎های گوناگون قرار می‎گیرند.

ما در شهرستان ساوه کشت قابل توجهی از این میوه نداریم، ولی باید بگم باغات و روستاهایی هستند که هنوز میشه در اونجا « به » رو یافت کرد....
بعضا گمان می‎کنند سیب هست ولی اگه دقت کنید متوجه تفاوت میوه کرک دار این درخت با سیب خواهید شد.
در تصویر زیر سعی کردم کرک این میوه را با دست جدا کنم تا متوجه منظورم بشید....Smiling

پخته شده میوه « به »، دارای بو و طعمی خوش بوده و مربای « به » نیز خوشمزه و پرطرفدار است.

« به » از اوايل مهر ماه تا اواخر آبان برداشت می‎شود كه معمولاً در ميان ميوه‎های ســردسيری آخـرين ميوه ايست كه می‎رسد. برداشت با دست انجام می‎شود و زمان برداشت وقتی است كه رنگ ميوه زرد و زرد طلايی شده باشد.

ميوه « به » بعنوان تازه خوری مصرف ندارد و حدود 90% آن در صنايع مربا سازی و تهيه شربت كاربرد دارد. دانه به مصرف طبی دارد و در تخفيف سرفه، سينه درد از قديم متداول بوده است. (ولی من امتحان کردم برای تازه خوری هم طعم جالبی داره؛ امتحان کنیدSmiling)
مردم بومی منطقه از این میوه در غذاهای خود (تاس کباب) هم استفاده می‎کنند که اگر فرصتی بود انشالله به بیان آن‎ها هم خواهیم پرداخت....

..............................................................
از اینکه مدت زیادی در خدمت شما دوستان عزیز ساوه‎سرایی نبودم عذر می‎خوام، این روزها زیاد ساوه نیستم وگرنه حتما زودتر تاپیک رو بروز می‎کردم.
ممنون
بازگشت به بالای صفحه
mahya370
پستتاریخ: جمعه 14 شهریور 1393 - 13:52    عنوان: پاسخ به «وضعیت باغ‎های میوه ساوه +تصاویر» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 14 شهریور 1393
blank.gif

امتياز: 870

موفق باشی گلم
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
atena
پستتاریخ: یکشنبه 23 شهریور 1393 - 22:43    عنوان: پاسخ به «وضعیت باغ‎های میوه ساوه +تصاویر» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

iran.gif

mahya370, جان؛ ممنون
......................................
انشالله در آینده نزدیک این تاپیک و تاپیک پیشنهادی دوست گرامی، جناب مدیر انجمن‎ها رو بروز رسانی و ایجاد خواهیم کرد. با تشکر
بازگشت به بالای صفحه
Aliabadi
پستتاریخ: سه‌شنبه 27 آبان 1393 - 14:55    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

عضو شده در: 30 بهمن 1388

blank.gif

امتياز: 60455

آتنا جان واقعا خسته نباشید ، تایپک قشنگی دارید و عجب عکسهای قشنگی شدن این درخت و میوه به شما. عطر میوه به باغهای اطراف ساوه فوق العاده لطیف و عالی هستش. تو فصل پائیز فصل میوه به هستش و مربای به خیلی خوش رنگ و خوش طعم هستش.
کاشکی روزی تو ساوه کارخانه ای راه اندازی میشد که از پوست میوه به رایحه و عطر به تولید بشه. از این عطر برای مصارف بهداشتی مثل تولید صابون و شامپو با عطر بوی به ، تولید عطر و ادوکلون با بوی لطیف میوه به، مصرف دیگه اون تولید رایحه بشکل مایعات عطر دار میوه به برای مصارف صنعت قنادی و شیرینی سازی هنوز تو بازار نیست و میتونه در کنار گلاب برای فراوردهای شیرینی سازی و قنادی خیلی خوب استفاده بشه.

آتنا جان جای میوه زیتون زرد ساوه اینجا خالی هستش. اگر از درخت زیتون زرد و میوه زیتون ساوه عکسهایی دردست داشته و نمایش داده بشه، خیلی خوب میشه. بخصوص اینکه پرورش و کشت زیتون ساوه با موفقیت همراه بوده و مصارف و فراوردهای زیتون خیلی زیاد هستش. درخت زیتون زرد در کدام مناطق ساوه پرورش و تکثیر میشه؟ ایا تو شهر ساوه جایی هست که بشه ازش درخت و نهال زیتون خرید؟
بازگشت به بالای صفحه
atena
پستتاریخ: سه‌شنبه 27 آبان 1393 - 18:57    عنوان: پاسخ به «وضعیت باغ‎های میوه ساوه +تصاویر» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همكار در ساوه‌سرا
همكار در ساوه‌سرا

iran.gif

Aliabadi, جان سلام
چشم حتما پیگیری خواهم کرد. با این حال که شاید بارها از کنار این درخت عبور کردم و از میوه خوبش تعریف ها شنیدم اصلا به یاد ثبتش نبودم ولی چشم بزودی اقدام میکنم و اطلاعاتش رو می گذارم...
بازگشت به بالای صفحه
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک رفتن به صفحه قبلی  1, 2 صفحه 2 از 2

فهرست انجمن‌ها » آشنايي با ساوه و روستاهای آن » وضعیت باغ‎های میوه ساوه +تصاویر
پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

Home | Forums | Contents | Gallery | Search | Site Map | About Us | Contact Us
------------------------------------------------------------------------

Copyright 2005-2009. All rights reserved.
© by Aftabgardan Cultural Center : Aftab.cc