دوشنبه 10 اردیبهشت 1403

پرسشهای متداول  •  جستجو  •  لیست اعضا  •  گروههای کاربران   •  مدیران سایت  •  مشخصات فردی  •  درجات  •  پیامهای خصوصی

فهرست انجمن‌ها » مباحث متفرقه » حکم کمک کردن به گدایان

ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک
 حکم کمک کردن به گدایان « مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی » 
نویسنده پیام
mohamad2
پستتاریخ: چهار‌شنبه 11 خرداد 1390 - 19:56    عنوان: حکم کمک کردن به گدایان پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

داره کولاک می‌کنه!
داره کولاک می‌کنه!

عضو شده در: 6 آبان 1386
iran.gif

امتياز: 5550

گدایی

کمک کنم؟ نکنم؟ پول بدم؟ پول ندم؟ راست میگه؟ نمیگه؟

اینها سوالاتی است که به محض برخورد با یکی از این افراد به ظاهر نیازمند و پراکنده در سطح شهر به ذهن انسان هجوم می آورند و حسابی آن را درگیر خود می کنند. دست آخر هم بدون پاسخی روشن ذهن را رها کرده و می روند.

این سوالات که فکر ما را مشغول می کنند و ما هم نوعا جوابی برای آنها نداریم از برخورد دو «باور» تولید می شوند.

باور اول

این باور که از دین و فطرتی بیدار سرچشمه می گیرد هر انسان پاک دل و متدینی را تشویق بلکه امر می کند به نوع دوستی و کمک به نیازمندانی که توان رفع مشکلشان را ندارند.

مستند این باور، علاوه بر حکم فطرت، آیات و روایات فراوانی است که هریک دلیل مستقلی برای این اعتقادند.

آیاتی که در بین اموال مومنین حقی برای سائل و محروم قائل است «وَ فی‏ أَمْوالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُوم‏» (19/ذاریات) و آنها را از راندن با خشنونت او برحذر می دارد «وَ أَمَّا السَّائِلَ فَلا تَنْهَرْ» (10/ضحی).

یا آیه ای که اطعام نکردن مسکین را از گناهانی بزرگ و عامل ورود به جهنم معرفی می کند. آنجا که از مجرمین سوال می کنند «مَا سَلَكَكمُ‏ْ فىِ سَقَرَ* قَالُواْ لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّینَ* وَ لَمْ نَكُ نُطْعِمُ الْمِسْكِین‏» (42-44/مدثر) اهل جهنم در پاسخ به بهشتیان، عوامل ورود به سقر (مكانى در جهنم) را چنین بیان مى‏كنند كه ما چون اهل نماز و اهل اطعام مسكین نبودیم، جهنمى شده‏ایم.

قرار گرفتن «اطعام نكردن مسكین» در کنار «ترک نماز»، نشان از حرام بودن آن دارد. بنابراین اطعام مسكین و کمک به رفع مشکل او از واجبات دینی خواهد بود که نه تنها لازم است‏ بلكه در ردیف الزامات مهم دینى قرار دارد.

باور دوم

این باور مستند به تجربیات شخصی و نیز آمار و گزارشات رسمی و غیر رسمی مسئولان مربوطه است که اعلام می دارد اکثر این به ظاهر نیازمندانی که بر سر راه انسان قرار می گیرند صلاحیت دریافت کمک را ندارند و این یعنی به باد دادن پول بی زبانی که راحت به دست شما نرسیده است و این قطعا خوشایند کسی نیست.

در این باره توجه شما را به یک گزارش و یک مشاهده جالب جلب می کنم:
آیه ای که اطعام نکردن مسکین را از گناهانی بزرگ و عامل ورود به جهنم معرفی می کند. آنجا که از مجرمین سوال می کنند «مَا سَلَكَكمُ‏ْ فىِ سَقَرَ* قَالُواْ لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّینَ* وَ لَمْ نَكُ نُطْعِمُ الْمِسْكِین‏» (42-44/مدثر) اهل جهنم در پاسخ به بهشتیان، عوامل ورود به سقر (مكانى در جهنم) را چنین بیان مى‏كنند كه ما چون اهل نماز و اهل اطعام مسكین نبودیم، جهنمى شده‏ایم

گزارش یک مسئول
تکدی گری

معاون خدمات اجتماعی سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهر تهران از وجود مافیای تکدی گری در پایتخت خبر داد و افزود:

تعداد زیادی از متکدیان ساعت کار، محل و موقعیت از پیش تعیین شده برای تکدی گری دارند و در ساعت معینی توسط خودروهای سواری جمع آوری می شوند.

اوالی افزود: زمانی که خودروهای ویژه جمع آوری متکدیان در معابر شهر تردد می کنند متکدیان با استفاده از پیامک یکدیگر را مطلع می کنند و در یک چشم بر هم زدن خیابان عاری از متکدی می شود. (خبرگزاری مهر 25/3/1389)

سید صادق اوالی گفت: گدایان تهران روزانه بیش از 50 هزار تومان و ماهیانه یک و نیم میلیون تومان درآمد دارند. (خبرگزاری مهر 14/02/1389)

مشاهده یک شهروند

از چهره و نوع ادای کلمات توسط او به راحتی می‌شد فهمید که ایرانی نیست، به سمت من که آمد دستپاچه شدم و با خودم گفتم کاش یک مقدار انگلیسی بلد بودم تا آبروریزی نشود. نزدیک‌تر که شد گفت: «من مسلمان، تو مسلمان، من غریب، تو در وطن، پول بده برادر» جانم! «پول بده غذا خرید» با خودم گفتم، این هم از فلان کشور فهمیده که هیچ جای دنیا مثل ایران به این راحتی به همدیگر پول نمی‌دهند تا غذا خرید! گفتم: «ببخشید، کیف پول همراهم نیست» گفت: «ایرانی باشرف، ایرانی باغیرت» گفتم: «عرض کردم پول ندارم» ول کن نبود، باز هم گفت: «تو مرد بزرگی هست، تو درد مرا می فهمی» خلاصه آن قدر گفت و گفت که به ناچار 200 تومان دادم و راهی شدم. چند قدمی که آمدم دیدم ای دل غافل کیفم نیست، سریع برگشتم، اما اثری از گدای وارداتی و اهل و عیالش نبود. دست از پا درازتر به محل کارم برگشتم و مدام زیر لب می‌گفتم: «تو غریب، من در وطن، تو سر من گذاشت کلاه، دمت گرم!»

اینجاست که این سوال جدی پیش می آید که بالاخره چه باید کرد؟ اگر کمک نکنیم می ترسیم آن آیات و روایات دامن گیر ما شوند؛ اگر کمک کردیم و پولمان بر باد رفت چه؟

راه حل این مشکل

راهی را که می توان به کمک عقل و نقل برای حل این مشکل ارائه کرد بدین قرار است:

1. اگر از روی قراینی مطمئن شدیم که درخواست کننده نیازمند واقعی است و آنچه را که می گوید حقیقت است مانند این موارد: کسی او را به ما معرفی کرده است؛ یا خود ما مدتی است که او را می شناسیم؛ یا اینکه در مورد خواسته اش تحقیق کرده و به درستی ادعا او پی برده ایم و ... در این موارد لازم است تا بر اساس آن آیات و روایات به مقداری که برایمان امکان دارد به او کمک کنیم.
در این گروه افرادی قرار دارند که یا تکدی گری، شغل آنها شده است، یا با چرب زبانی و ارائه انواع و اقسام مدارک و اسناد پزشکی، تحصیلی، دادگاهی و ... قصد کلاه برداری دارند
تکدی گری

2. اگر از روی شواهد، قراین و نشانه هایی مطمئن شدیم که درخواست کننده نیازمند واقعی نیست بلکه با این کار قصد اخاذی و یا اغراض نا مشروع دیگر دارد لازم است تا از هر گونه کمک به او خودداری کنیم.

در این گروه افرادی قرار دارند که یا تکدی گری، شغل آنها شده است، یا با چرب زبانی و ارائه انواع و اقسام مدارک و اسناد پزشکی، تحصیلی، دادگاهی و ... قصد کلاه برداری دارند.

به این دسته، افرادی را هم می توان اضافه کرد که کمک به آنها مصداق کمک به ظلم و فعل حرام است مانند معتادان و کسانی که شغلشان بهره کشی از زنان و کودکان و اقشار ضعیف جامعه است.

گذشته از این که بر اساس قانون کشور ما تکدی گری جرم است (همان مصاحبه خبرگزاری مهر 25/3/1389) و کمک به وقوع یک جرم خودش جرم محسوب می شود.

در همین زمینه سوالی از مقام معظم رهبری شده است که توجه به پاسخ ایشان بسیار راهگشاست:

سوال: كمك به كسانى كه در كوچه و خیابان تكدّى‏گرى (گدایى) مى‏كنند چه حكمى‏ دارد؟

جواب: اگر این عمل ترویج دروغ، بیكارى و تكدى‏گرى و تخلف از قانون باشد باید از آن اجتناب شود. مى‏توانید صدقات و تبرعات را به مؤسسات مورد اطمینانى كه در این زمینه فعال هستند بدهید. (پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، پرسشهای متداول)

3. اگر برای ما اطمینانی به یک طرف حاصل نشد؛ نه صدق او برای ما روشن شد و نه کذب او. در این مواقع از کمک کردن آنی پرهیز می کنیم. ضمن عذر خواهی از او مشخصات و مدارک لازم برای تحقیق را خواستار می شویم. به مقداری که اطمینان حاصل شود بررسی می کنیم. بعد از اینکه حقیقت و میزان نیاز واقعی او برای ما روشن شد در حد امکان از او دستگیری می کنیم.

در اینگونه موارد اگر فرد درخواست کننده اهل فریب و نیرنگ باشد مطمئن باشید که به سرعت خود را جمع و جور کرده و دست از سر شما بر می دارد و می رود.

باید به هم کمک کنیم؛ دولت و ملت تا بساط این درخواستهای خیابانی و تکدی گری که هر روز با چهره ای جدید ظهور می کند برچیده شود و در عوض راههایی مطمئن و در دسترس برای کمک کنندگان و نیازمندان واقعی بوجود آید تا کمک های مردمی و دولتی بدون هیچ هرز رفتنی تمام و کمال و با سرعت به دست نیازمندان حقیقی برسد. ان شاء الله

تبیان
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger [وضعيت كاربر:آفلاین]
تشکرها از این تاپیک
mohamad2 از این تاپیک تشکر میکنم 
glasy_heart
پستتاریخ: پنج‌شنبه 12 خرداد 1390 - 10:02    عنوان: پاسخ به «حکم کمک کردن به گدایان» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 23 دی 1389
blank.gif

امتياز: 9360

بزارین یه جریانی رو تعریف کنم.
دیدین هرجا میرین یه پسر یا چه میدونم دختر کیلید میکنه که آقا خانم یه آدامس بخر گاهی اوقاتم میگن خاله.
من داشتم تو مخابرات قدم میزدم که برم بانک چشمتون روز بد نبینه یکی از ابنا به تورم خورد و واسه اینکه دلشو نشکنم یه دونه ازش خریدم و 2000بهش دادم .
پول خورد نداشت بهش گفتم که از مغازه روبرویی خورد کنه واسم بیاره این پسرک چند تا مغازه رفت و سریع اومد بیرون بدون اینکه پول خورد کنه منم که حوصله ایستادن نداشتم گذاشتم رفتم و گذاشتم پای صدقه.
تا اینجای داستان که خب مشکلی نبود.
غروب که از کلاس زبان بر میگشتیم من و مصی دوباره کلید کرد من به مصی گفتم که آهان همینه که صبح گیر داده بود من فکر میکردم که با دیدن من شاید بخواد باقی پولو بده
اما اصرار و التماس که 5تا دیگه بخر حالا واحدم اومده من دارم میرم چادرمو گرقته ول نمیکنه سوژه شدیم رفتیم جلوی ملت, تا دم در واحد اومد و گفت فردا باید بخریاااااHypnotized
نمیدونم دلیل حریص بودنشون چیه البته همه اینجوری نیستناااا کاش یه راهی بود که میش اینارو از هم تشخیص داد.
Confused به نظر من آدم از گشنگی بمیره نباید عزت نفسشو زیر سوال ببره
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر [وضعيت كاربر:آفلاین]
_heavenly_
پستتاریخ: پنج‌شنبه 12 خرداد 1390 - 12:26    عنوان: پاسخ به «حکم کمک کردن به گدایان» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 1 اردیبهشت 1390
blank.gif

امتياز: 5880

واقعا آدم نمیدونه نیازمند واقعی کیه ! Confused
glasy_heart, تو که به اون گفتی واسه یک ماهو پیش پیش حساب کردی !عجب! راستش یکی کلید کرده بود به من گفتم رفیقم حساب کرده Eshve
یه چیز جالب بگم از glasy_heart, بعد از این قضیه دیگه صدقه نمی ده میگه حالا حالاها معافم Very Happy
بازگشت به بالای صفحه
خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی [وضعيت كاربر:آفلاین]
Aliabadi
پستتاریخ: پنج‌شنبه 12 خرداد 1390 - 23:30    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

عضو شده در: 30 بهمن 1388

blank.gif

امتياز: 60455

بنظر من بايد در هر شهري و شهرستاني و روستايي يك پايگاه خيريه رسمي مثل هلال احمر بشكل دولتي و يا غير انتفاعي توسط انجمن هاي مردمي متعهد تاسيس بشه( بوسيله شهروندان خير خواه و دولت ) تا هر شهروند كمك كننده بتونه به نيازمندان كمك نقدي يا غير نقدي شامل لباس ، وسايل زندگي و غيره بكنه و موسئسه خيريه اي فوق اين كمك ها رو به شكل سازمان يافته جمع اوري و بين نيازمندان مراجعه كننده به طور عادلانه تقسيم كنه . هر نيازمندي هم اگربه كمك نياز داشت فقط به اين مراكز راجعه كنه و كمك مورد نياز رو دريافت كنه و مزاحم مردم عابر نشه. اين روش كمك معقول است چون فرد مستمند بعنوان يك انسان آبروش هم حفظ ميشه و مخل نظم اجتماعي نميشه. زيرا با ايجاد مزاحمت اينجور گدا هاي سمج حس كمك رساني هم خواه ناخواه ضعيف ميشود. چون خيلي از مردم دوست دارند به مستمندان در حد توان و موقعيت كمك كنند ولي دوست ندارند اين مسئله برايشان با ايجاد مزاحمت و قلدري و ازار همراه باشه.

خود من چند بار اسير اين جور گدا هاي سمج شده ام و ول كن معامله هم نبودند و پولي كه دريافت مي كردند هم براشون كم بوده و چانه هم مي زدند. Surprised
بنظر من مسئولين وزارت رفاه و امور اجتماعي بايد اين مشكلات را در سراسر شهرها سازمان دهي كنند تا براي مردم كوچه و بازار مزاحمت ايجاد نشود تا نيازمندان واقعي شناسايي و به شكل مساعد و معقول تحت پوشش كمكي هموطنان خويش قرار گيرند و زمينه هربي نظمي و مزاحمت هم از وسط برداشته شود. مناسب ترين راه ارسال كمك مردم به اين سازمان مخصوص و شناخته شده است . كمك هاي دريافتي هم از طريق سازمان بين نيازمندان عادلانه پخش شود. يعني سازمانهاي اجتماعي مشخص و اسم دار واسطه بين مردم و مستمندان باشند تا مردم كمك كننده بدون عذاب وجدان و نيز شك و ترديد با رغبت كمك هاي انساني خويش را به انجا ارسال كنند. در كشورما انسانهاي خير خواه زيادي هستند كه با رغبت و كمال ميل مايل به كمك به مستمندان هستند . اگر كانالهاي معقولي بوجود ايند كار كمك رساني هم بهتر انجام ميشود. وزارت رفاه امور اجتماعي مسئول سامان دهي و كاناليزه كردن و برنامه ريزي اينجور امورات است.

يك سري از گدايان سازمان يافته و مصنوعي هم وجود دارند كه اغلب اوقات با نمايش دروغين و فنون هنرپيشگي و تحريك عواطف عابران و يا سماجت و مزاحمت( خشونت نهفته) سعي در سركيسه كردن مردم دارند كه اين خود نوعي فريب و تحميق و آزار مردم است. با دخالت سازمان خيريه مشخص مستمندان واقعي مورد شناسايي و تحت پوشش درمي آيند و راه بر خلاف كاران و مزاحمين خلق الناس بسته ميشود تا امنيت و آرامش مردم را سلب نكنند.
بازگشت به بالای صفحه
Aliabadi
پستتاریخ: جمعه 13 خرداد 1390 - 02:21    عنوان: پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدیر انجمن
مدیر انجمن

عضو شده در: 30 بهمن 1388

blank.gif

امتياز: 60455

وقتي گدايي شغل مي شود!

بخش هايي از مصاحبه كيهان

دكتر عليزاده مي گويد: «مردم بخاطر جنبه هاي انسان دوستانه و حتي گاهي به دلايل مذهبي، به اين افراد كمك مي كنند، بعضي با نيت صدقه، و به قصد خير، در واقع تن پروري و فساد اين قشر را تقويت مي كنند. اما اين مسئله توجيهي بر اين نيست كه مسئولان از تلاش و كوشش خود براي جمع آوري متكديان دست بردارند و يا در اين كار ضعيف عمل نمايند.»

مرتضي طلايي رئيس كميسيون فرهنگي .......
وي با اشاره به اينكه فرهنگ كار در جامعه دچار آسيب شده است خاطرنشان مي كند: «وقتي ما براي كارهاي بنايي، نظافت شهري و... از كارگران افغاني و پاكستاني استفاده مي كنيم در واقع به تبليغ فرهنگ كار تجملاتي و تشريفاتي مي پردازيم و لذا مي بينيم كار يدي فراموش شده است و منزلت خود را از دست داده است. كه براي حل اين مشكل بايد به كاريدي در جامعه بها دهيم و براي آن ارزش قائل شويم تا افراد تن پرور و تنبل دست از تكدي گري بردارند.»
وي تنها راهكار حل معضل متكديان را مديريت يكپارچه شهري مي داند و ميگويد: «دستگاههاي مسئول بايد با حفظ هويت سازماني خود در تابعيت كنترل عملياتي مديريت شهري قرار گيرند و زيرنظر شوراي شهر مسائل را حل و فصل كنند و هر كس به تنهايي راه خود را نرود.»

بهزيستي تنها متولي متكديان نيست
اما سيدحسن موسوي چلك مديركل امور آسيب ديدگان اجتماعي در سازمان بهزيستي كشور در گفت وگو با گزارشگر كيهان با استناد به مصوبات قانوني شوراي عالي اداري در مورد متكديان به حيطه كاري ووظايف سازمان بهزيستي در مورد ساماندهي و جمع آوري آنها اشاره مي كند و مي گويد: «بهزيستي فقط مسئول رسيدگي به امور متكديان بي سرپرست، معلول و سالمند مي باشد كه در اين زمينه هر اقدامي لازم باشد، انجام مي دهد و به همين منظور به طور مرتب يكي از نمايندگان خود را جهت شناسايي افراد فوق به مجتمع اردوگاههاي متكديان و يا مراكز اسكان موقت شهرداري مي فرستد كه پس از اقدامات و شناسايي اوليه متكديان، به بهزيستي منتقل مي گردند.»
موسوي چلك با اشاره به اين مسئله كه بهزيستي متولي متكديان نيست، و كارهاي اجرايي فقط برعهده شهرداري و نيروي انتظامي مي باشد خاطرنشان مي كند: «گدايي را نمي توان ريشه كن كرد چون عوامل متعددي از جمله ساختار اقتصادي، اتباع بيگانه و ساختار نظام تامين اجتماعي در بروز و ظهور اين معضل دخيل هستند، همچنين عوامل ديگري مثل تن پروري و گداپروري مردم را هم بايد به اين موارد اضافه نمود. بنابر اين تا زمانيكه اين مشكلات در جامعه وجود دارد، ما در اجراي طرح ساماندهي و جمع آوري متكديان نمي توانيم موفق باشيم. ضمن اينكه با طرحها و برخوردهاي ضربتي و قهري نيز نمي توان با اين مشكل برخورد كرد چون متكديان ضربتي بوجود نيامده اند كه بتوان ضربتي با آنها برخورد كرد، و تنها اقدامات مؤثر در اين زمينه اجراي صحيح و درست مصوبات قانوني، اصلاح فرهنگ مردم، توانمندسازي متكديان و برخورد با باندهاي حمايتي متكديان است.»
خلأ قانوني وجود ندارد
ستار هدايت خواه نماينده مردم بويراحمد و عضو هيئت رئيسه كميسيون فرهنگي مجلس در گفت وگو با گزارشگر كيهان مي گويد:«تكدي گري يك ناهنجاري اجتماعي است كه با توجه به آموزه هاي ديني و قرآني، كاري زشت و مذموم در جامعه تلقي مي شود و از سوي ديگر بر مسئولان حكومتي است كه نيازمندان واقعي را شناخته و در رفع نيازهاي آنها تلاش كنند كه در همين راستا و طبق دستورات قرآن كريم، بعد از انقلاب اسلامي شاهد تأسيس نهادهاي حمايتي از جمله كميته امداد امام خميني، سازمان بهزيستي، بنياد مسكن، وزارت رفاه و... در كشور هستيم و اقدامات وسيعي از سوي مسئولان كشور براي رسيدگي به وضعيت معيشتي مردم صورت مي گيرد. اما در اين ميان برخي افراد سودجو و فرصت طلب و عده اي تنبل و تن پرور هستند كه از رأفت ديني مردم و مسئولان سوءاستفاده كرده و به تكدي گري در سطح شهر مي پردازند.»
وي اضافه مي كند: «در مصوبه شوراي عالي اداري براي ساماندهي متكديان هيچگونه خلأ قانوني وجود ندارد و قوانين خيلي روشن و دقيق هستند و مجريان بايد كارهاي خود را به نحو صحيح و درست انجام دهند اما در عين حال مجلس آمادگي خود را براي هرگونه همكاري با دستگاه هاي ذيربط اعلام مي كند.»

هادي مقدسي نماينده مردم بروجرد و عضو كميسيون اجتماعي مجلس هم در گفت وگو با گزارشگر كيهان بدان اشاره مي كند و در توضيحات بيشتري چنين مي گويد: «از نظر قانوني براي ساماندهي متكديان هيچ خلأ قانوني وجود ندارد و ما تمام ابزار و بسترهاي قانوني را براي اجراي مبارزه با اين معضل در دست قوه مجريه داريم و برنامه ها همه منطقي و قابل اجرا است.»
سرپرست مركز اجتماعي وزارت كشور با اشاره به اينكه بانك اطلاعات متكديان بزودي در وزارت كشور داير مي شود، مي گويد: «اميدواريم با تاسيس اين بانك و شناسايي متكديان حرفه اي و غيرحرفه اي و مكانيزه كردن كار، در ستاد ساماندهي متكديان كارهاي مثبتي در جهت جمع آوري اين افراد ازسطح شهرها انجام دهيم. البته ناگفته نماند كه درآمد بالا و چشمگير اين كار هميشه بزرگترين مشكل ما در جمع آوري متكديان بوده و هست و درهمين جا از مردم مي خواهيم جلوي گداپروري در جامعه را بگيرند و از روي دلسوزي و رأفت به اين مسئله دامن نزنند.»
وقتي به او مي گويم شما توپ را درنهايت در ميدان مردم انداخته ايد و از آنها انتظار داريد در اين مورد حرف آخر را بزنند، درپاسخم اين طور مي گويد: «مسئولان تمام تلاش خود را طي 11 سال گذشته يعني از زمان تصويب مصوبه تا الان انجام داده اند، ولي رمز موفقيت دراين كار بستگي به تلاش و خواسته مردم دارد و آنها در اين مورد مي توانند كمك بزرگي به خود و جامعه نمايند.»

منبع گزارش كيهان
کد:
http://www.kayhannews.ir
================================================

پيشنهادات

1. تدوين برنامه هاي آموزش شغلي و اجتماعي توسط وزارت رفاه و امور اجتماعي و همكاري با وزارت كار در پيشبرد اين برنامه و پروژه هاي اجتماعي، تقسيم متكديان به گروههاي آسيب ديده اجتماعي از جمله معلولين و بيماران كه تحت پوشش وزارت رفاه و بهزيستي قرار ميگيرند

2. افراد سالم متكدي كه توانايي كاركردن را دارند و مي توانند در بخش كارو خدمات مورد استفاده قرار گيرند و پخش ان در تمامي استانهاي نيازمند نيروي كار. تقويت ارزش و فرهنگ كار يدي در جامعه. تدوين پروژه هاي كارافريني كشاورزي و حرفه اي. بعنوان مثال استفاده از اين بخش نيروي كاردر اموركشاورزي وجهاد كشاورزي شهرستان ها و روستا ها .بطور مثال استفاده از اين بخش نيروي كاردر پاكسازي شهري توسط شهرداري ها. تدوين آموزش هاي كشاورزي و شغلي براي اين دسته و اسكان انها در روستاهاي متروكه و خالي از سكنه واز رونق افتاده كه داراي شرايط مساعد كشت و زرع، جهت كار و زندگي و آباداني هستند. در اين موارد به تصويب قوانين مشخص و كارسازي اجرايي نياز است.
3. شناسايي افراد و باندهاي تشكيلاتي غير قانوني تكدي گري كودكان كه بايد تحت پيگرد قانوني قرار گيرند. تصويب قوانيني در باره حفاظت كودكان و تهيه زمينه اموزش و يادگيري مشاغل براي ايندسته كودكان. قوانيني در جهت منع تكدي گري كودكان و مجازات قانوني باندهاي تشكيلاتي و سران سوء استفاده گراز كودكان .
4. تاسيس سازمان مردمي براي جذب كمك هاي مردمي براي افراد نيازمند شامل معلولين و بيماران كه طبق چهارچوب قانوني و تحت پوشش كنترل دولتي باشند تا از چهارچوب هاي قانوني خود خارج نشده و زمينه هرتخلف و سوء استفاده در ان بسته باشد. جذب و سازمان دهي كمك هاي مالي و غير نقدي مردمي توسط وزارت رفاه و امور اجتماعي در واقع كمكي بزرگ در راه اجرايي كردن طرحهاي وزارت رفاه و امور اجتماعي است كه با استقبال از اين كمك هاي مردمي مقداري از حجم و بار وزارت رفاه و امور اجتماعي سبك تر و اقدامات اجرايي براي افراد متكدي سالم بي كار در اين زمينه با موفقيت بيشتري همراه ميشود. از اين پتانسيل اجتماعي ( خير خواهي مردمي) بشكل مثبت مي توان با شكلي سازمان يافته بهتر بهره گرفت تا يانگونه مشكلات كم حجم شوند. بعنوان مثال با جمع اوري كمك هاي مردمي ميتوان بودجه اي براي كاراموزي و يادگيري مشاغل حرفه اي افراد نيازمند تدارك ديد ويا با اين بودجه براي اين دسته ابزار كار و توليد تهيه كرد تا وارد دنياي كار شده و فرصت تكدي كردن ازشان سلب شود .

5. آموزش مردم در همكاري با سازمان هاي كمك رسان دولتي و اجتماعي براي حمايت از اين دسته كودكان در امر تحصيل و آموزش مشاغل و حرفه ها. اين كانال كمكي مردمي بسيار باارزش است و ميتواند در طرحهاي اجرايي سازمانهاي دولتي اجتماعي رادر امر حمايت و آموزش تحصيلي و مشاغل كودكان به شكل ياري و يا دادن خدمات آموزشي ياري دهد.
6. جلوگيري از توسعه و گسترش بي رويه شهرهاي بزرگ. تقسيم و پخش جمعيت با سياست هاي گوناگون در تمامي استانها و روستا ها. اسكان افراد سالم متكدي در روستاهاي بي جمعيت و كم جمعيت با شرايط كشت و كار.
بازگشت به بالای صفحه
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید  پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک صفحه 1 از 1

فهرست انجمن‌ها » مباحث متفرقه » حکم کمک کردن به گدایان
پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

Home | Forums | Contents | Gallery | Search | Site Map | About Us | Contact Us
------------------------------------------------------------------------

Copyright 2005-2009. All rights reserved.
© by Aftabgardan Cultural Center : Aftab.cc